Hlavní navigace

Sněmovna nepodpořila návrh na snížení spotřební daně z benzínu a nafty

18. 3. 2009

Sdílet

Spotřební daň z benzínu a nafty se měnit nebude, ani dočasně. Návrh novely zákona z dílny ČSSD, podle které se měla sazba daně u benzínu snížit o 2,50 na litr a u nafty o 2 koruny na litr, dnes neprošel hlasováním poslanecké sněmovny. Opozici chyběly k prosazení novely dva hlasy.

Podle předkladatele návrhu a stínového ministra průmyslu ČSSD Milana Urbana je návrh protikrizovým opatřením, které spotřebitelům přinese víc peněz, protože ušetří za levnější benzin. To by podle jeho představ mělo podpořit domácí poptávku a oživit ekonomiku.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) však s návrhem ostře nesouhlasil. Podle něj nejde o protikrizové opatření, veřejné rozpočty by přišly o 15 až 18 miliard korun a ukrácen by byl i fond dopravy.

Ministerstvo dopravy ve stanovisku určeném sněmovnímu hospodářskému výboru uvedlo, že návrh by připravil fond dopravy až o 2,7 miliardy korun a musel by omezit některé investiční akce. To by dopadlo například na stavbu dálnice D47 k česko-polským hranicím nebo rychlostní komunikaci R52, která má spojit Brno s Vídní. Další propad by podle ministerstva nastal i u daně z přidané hodnoty, jejíž část dostávají i obce a kraje. Ty by pak měly méně peněz i na údržbu silnic ve svém vlastnictví.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).