Hlavní navigace

Šmejdi stále porušují zákon. Míra zjištěných nedostatků se nesnižuje

Sdílet

Nejproblematičtější pořadatelé předváděcích akcí už se z českého trhu stáhli. I přes to zde funguje řada dalších, kteří stále porušují zákon. Vyplývá to ze šetření České obchodní inspekce (ČOI).

Podle jejích údajů v prvním letošním kvartále nahlásilo 18 firem více než 7 tisíc podobných akcí. Kromě toho na trhu působí řada dalších, které své akce ČOI navzdory zákonu neoznamují. Z výsledků kontrol ČOI za první čtvrtletí vyplývá, že míra zjištěných nedostatků se oproti loňsku nesnížila.

Porušení zákona inspektoři zjistili v 80 % případů. Kontroly ale často probíhají na základě podnětů spotřebitelů a na předem vytipovaných akcích, takže se výsledky nemohou brát jako objektivní odraz působení všech podobných subjektů.

Přes to je jasné, že tzv. šmejdi zůstávají zaměřeni především na seniory a své aktivity nijak neomezují. Pokud budou spotřebitelé i přes veškerá varování organizované akce stále navštěvovat a podepisovat nevýhodné smlouvy na nepotřebné zboží či služby, není příliš velká šance na vymýcení těchto nežádoucích podnikatelských aktivit, zdůraznil roli samotného spotřebitele Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.

Do budoucna by se mohla práce inspektorů více zefektivnit. Novela zákona o ochraně spotřebitele totiž obsahuje možnost ze strany ČOI akci nahrávat i bez souhlasu pořadatelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).