Hlavní navigace

Slovensku se v březnu nepodařilo vybřednout z deflace

Sdílet

David Sillmen 14. 4. 2014

Slovensko zůstalo v deflaci také v březnu. Stejně jako v únoru klesly meziročně ceny o 0,1 %. Jde o další zemi eurozóny, která se může delší dobu potýkat s problémem klesajících cen. Ty mají negativní vliv na celou ekonomiku, protože lidé odkládají spotřebu a obchodníkům klesají tržby. V deflaci už je také Španělsko a Řecko.

Za deflací na Slovensku stojí zejména klesající ceny energií a pomalejší zdražování potravin. Slovenská národní banka nově počítá s celoroční mírou inflace ve výši 0,2 %. Dosud byl odhad 0,6 %.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 4. 2014 12:20

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  "Ty mají negativní vliv na celou ekonomiku, protože lidé odkládají spotřebu"
  "Za deflací na Slovensku stojí zejména klesající ceny energií a pomalejší zdražování potravin."
  WTF. spotřeba energií se snad řídí momentální potřebou v okamžiku kdy na to člověk má, na tom se nic odkládat nedá. Snad jen ekonom bude v zimě mrznout, protože v létě bude topit levněji. A vydávat pomalé zdražování za deflaci a navíc ještě u potravin, jako že lidi odloží nákup chleba, protože za rok bude dražší jen o málo?? Ani bych se nedivil, kdyby na podobných úvahách stála další nobelovka za ekonomii.

 • 14. 4. 2014 15:24

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Aspoň bude možnost porovnat, jestli ta deflace je opravdu tak špatná, že ČNB musela kvůli ní okrást obyvatelstvo o 5% úspor. Naše ekonomiky jsou pořád dost podobné, aby se rok zřetelně poznalo, co ten zásah ČNB natropil, jestli je to pravda s tím odkládáním spotřeby. Protože ten boom v prodeji aut vyvolalo jen urychlení nákupu u těch, co ho plánovali v nejbližší době, aby stihli nakoupit za ceny nezasažené inflací. Uvidíme, jaký bude celkový součet za rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).