Hlavní navigace

Tomšík: Záložny by měly půjčovat jen svým členům, posílí to stabilitu

Sdílet

Arsen Lazarevič 14. 4. 2014

Podle viceguvernéra ČNB Vladimír Tomšíka je nutné posílit důvěru v družstevní záložny, vhodným krokem by podle něj bylo to, aby družstevní záložny mohly poskytovat úvěry jen vlastním členům:

Ukazuje se, že stabilita ve finančním sektoru, konkrétně v družstevních záložnách, nebyla posílena, a proto přicházíme s rozšířením té novely, řekl Tomšík. Návrh podle něj bude možnou součástí připravované novely upravující hospodaření záložen, kterou parlament zatím nestačil schválit.

Podle Tomšíka je nyní situace taková, že záložny lákají na trojnásobné sazby oproti komerčním bankám, což může představovat riziko: Ke konci roku průměrný úrok na klientských vkladech byl v bankách 0,8 procenta, v družstevních záložnách nad třemi procenty, řekl. Podle něj tak záložny musí poskytovat výrazně dražší úvěry, aby stále zůstaly ziskové.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 4. 2014 12:10

    táta (neregistrovaný) 212.79.108.---

    Půjčovat jen svým členům? Vždyť to není problém (a bohužel, ani řešení) - nevím, zda všude, ale obecně vkladatel i dlužník se stávají členy vložením členského vkladu = vložením částky od 100,-Kč , což je podmínka ozevření účtu.
    To by přece nebyla žádná ochrana! Členem by se stala i právnická osoba či podnikatel-fyzická osoba, složením vkladu, př. 1000,-Kč a co dál???

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).