Hlavní navigace

Slováci si "užívají" poklesu cen

Sdílet

David Sillmen 13. 3. 2014

To, čeho se bojí Evropská centrální banka, právě nastalo na Slovensku: jeho ekonomika se v únoru dostala do deflace. Slováci se tak mohou těšit z nižších cen než ve stejném období loňského roku, a to o 0,1 %.

Deflace je však pozitivním jevem jen velmi omezeně. Krátkozraká radost z nižších cen se může vymstít. Nejdříve na ni doplatí obchodníci, na jejichž tržbách se projeví takzvaná odkládaná spotřeba – lidé s nákupem dražších věcí jednoduše vyčkávají až ještě více zlevní. Tato vlna však postupně zasáhne celou ekonomiku – zvýší se nezaměstnanost i tlak na výši mezd.

Česká národní banka proti hrozící deflaci v loňském roce zasáhla devizovými intervencemi. Inflaci se tak podařilo udržet v pozitivních hodnotách.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 3. 2014 22:48

  lojza (neregistrovaný) 2a00:1268:3d:----:----:----:----:----

  tyhle nesmysly o odkládání spotřeby vychází z teoretických úvah ekonomů, že lidi na základě teoretických pouček z ekonomických učebnic při deflaci 0,1% raději někde pod mostem chcípnou nahatý hlady, aby se pak zřejmě nechali zpopelnit na hromadě ušetřenejch peněz. Jenže zapomínaj na to, že lidi chtěj taky rozumně žít a užívat si a kvůli směšné úspoře 0,1% za rok nikdo nic odkládat nebude

 • 16. 3. 2014 14:55

  Agent Bureš

  Zajímalo by mě, kolik lidí bude vyčkávat třeba s koupí automobilu na to až koruna zase posílí. Zdražení v důsledku intervence se už v současné době fakt nebojím (možná má několik dealerů několik ležáků ještě z předintervenčního období, jistě se ale nejedná o závratné množství).

 • 14. 3. 2014 9:15

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Já vidím deflaci tak, že za stejné peníze si lidi víc nakoupí a roztočí se kola výroby a prosperity. Ohledně spoření a půjček: úrokové sazby sledují inflaci, takž její kolísání nemá na objemy zásadní vliv. Důležitá jsou podnikatelská očekávání: Když člověk vidí perspektivu, troufne si vzít úvěr. Ale v současné situaci neustálého zvyšování daní najdou odvahu jen ti největší šílenci.

 • 14. 3. 2014 15:27

  cml11 (neregistrovaný) 62.209.192.---

  Problém je, že na deflaci mohou vydělat jen ti, kdo nejsou výdělečně činní a žijí z již naspořených prostředků. Pro toho kdo peníze získává prací znamená deflace postupné snižování mzdy a ve výsledku se tak jeho kupní síla nijak nezvýší. Naopak pokud by si chtěl například vzít úvěr (třeba hypotéku), bude mít zásadní problém. Hodnota nemovitosti bude klesat, příjem taky a v určitém bodě vnikne problém kdy nebude možné úvěr splácet. Pro člověka s vlastním bydlením, úsporami a těsně před důchodem je tedy deflace perfektní věc, pro většinu ostatních spíše problém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).