Hlavní navigace

Silná koruna převážila riziko inflace. Sazby zůstávají na historických minimech

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 11. 2010

Vše je tak, jak má být. Takto lakonicky můžeme shrnout dnešní rozhodnutí Bankovní rady ČNB, která ponechává základní úrokové sazby na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,75 %, diskontní sazba byla ponechána na 0,25 % a lombardní sazba je stále 1,75 %.

V současné době nejsou důvody pro změnu úrokových sazeb, když inflace je v souladu s očekáváním trhu a pouze mírně pod prognózou ČNB. Rizika vyšší inflace v příštím roce se sice zvýšila avšak nejedná se o tlak na vyšší ceny z poptávkové strany, říká analytik Fio banky Josef Novotný.

Na růst inflace budou příští rok tlačit především vyšší ceny komodit a dražší energie. Výrazně proti zvyšování sazeb naopak nyní tlačí silnější koruna, která by se zvýšením sazeb ještě posilovala, což by pro tuzemskou exportně orientovanou ekonomiku nebylo dobré.

Zvyšovat se tak sazby budou zřejmě až v průběhu příštího roku. Předpokládáme, že ke změně úrokových sazeb dojde ve druhém čtvrtletí příštího roku. Očekáváme, že dojde ke zvýšení úrokových sazeb o 0,25 %, uzavírá Novotný.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).