Hlavní navigace

Servisní prohlídky u Škodovek asi nebudou povinné. Chybí zákony

Gabriela Hájková

Majitelé vozů značky Škoda s dotčenými dieselovými motory koncernu Volkswagen asi nebudou muset na povinné servisní prohlídky. Vyplývá to z jednání ministrů dopravy Dana Ťoka a Patricka Mc Loughlina, podle kterých je nutné chránit především majitele dotčených automobilů, kteří se žádné chyby nedopustili.

Britská autorita VCA, která homologuje škodovky pro evropský trh, stejně jako britské ministerstvo dopravy říkají, že nevidí zákonné prostředky, jak přinutit všechny majitele dotčených aut k návštěvě servisu. Na druhou stranu hledají způsob, jak přimět co nejvíce majitelů automobilů, aby si přijeli aktualizovat software, uvedl Ťok a dodal, že v lednu se ještě setká se zástupci Visegradské skupiny, kde probere jednotný postup. Definitivní rozhodnutí podle něj ale bude na evropské úrovni a padne až začátkem příštího roku.

Problém s dieselovými motory se týká vozů vývojové řady EA 189 s objemem motorů 1,2 l, 1,6 l a 2,0 l TDI. Řešením je úprava softwaru a u jednoho typu motoru je třeba i drobného hardwarového zásahu. Servisní akce by měly začít během příštího roku.

Našli jste v článku chybu?