Hlavní navigace

V lednu odstartuje kontrolní hlášení. Koho se nová povinnost dotkne?

Gabriela Hájková

Podnikatelé, kteří jsou plátci DPH, budou muset od příštího roku uvádět vybrané údaje z daňových dokladů do tzv. kontrolního hlášení a to pak elektronicky podávat na finanční úřad. Vykazovat se budou údaje, které musí plátce DPH evidovat a vykazovat i v daňovém přiznání k DPH souhrnně s tím rozdílem, že pro kontrolní hlášení je bude nutné vykazovat jednotlivě.

V přiznání k DPH si odběratel může jedním číslem uvést klidně tisíc přijatých faktur, z nichž si uplatní nárok na odpočet. Z tohoto jednoho čísla nikdy nevyčteme, kdo byl dodavatelem, ani hodnotu dodání. Když si takový odběratel sám vytiskne deset nebo třeba sto faktur navíc, bez provedení kontroly to nemáme šanci zjistit. Tyto faktury tak představují pro podvodníka bianco šeky svého druhu, díky nimž může beztrestně okrádat stát, vysvětlil Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.

Kontrolní hlášení je nutné podávat výhradně v předepsaném formátu a struktuře. První hlášení se bude podávat za leden 2016 nejpozději do 25. února 2016.

Vše o kontrolním hlášení najdete ve speciální sekci na sesterském serveru Podnikatel.cz.

Našli jste v článku chybu?