Hlavní navigace

V lednu odstartuje kontrolní hlášení. Koho se nová povinnost dotkne?

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 12. 2015

Podnikatelé, kteří jsou plátci DPH, budou muset od příštího roku uvádět vybrané údaje z daňových dokladů do tzv. kontrolního hlášení a to pak elektronicky podávat na finanční úřad. Vykazovat se budou údaje, které musí plátce DPH evidovat a vykazovat i v daňovém přiznání k DPH souhrnně s tím rozdílem, že pro kontrolní hlášení je bude nutné vykazovat jednotlivě.

V přiznání k DPH si odběratel může jedním číslem uvést klidně tisíc přijatých faktur, z nichž si uplatní nárok na odpočet. Z tohoto jednoho čísla nikdy nevyčteme, kdo byl dodavatelem, ani hodnotu dodání. Když si takový odběratel sám vytiskne deset nebo třeba sto faktur navíc, bez provedení kontroly to nemáme šanci zjistit. Tyto faktury tak představují pro podvodníka bianco šeky svého druhu, díky nimž může beztrestně okrádat stát, vysvětlil Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství.

Kontrolní hlášení je nutné podávat výhradně v předepsaném formátu a struktuře. První hlášení se bude podávat za leden 2016 nejpozději do 25. února 2016.

Vše o kontrolním hlášení najdete ve speciální sekci na sesterském serveru Podnikatel.cz.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 12. 2015 10:46

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Pod rouškou boje proti únikům DPH se v tom hlášení sbírají data o transakcích, které jdou mimo DPH a taky údaje o fyzických osobách - neplátcích DPH.
  Jako minimální opatření bych viděl odstranění části A-3, a taky bych posunul hranici na 100 tisíc, nebo aspoň na 30 tisíc, aby to bylo cca jako na Slovensku, kde je hranice 1000 eur. Tím by se z Hlášení prakticky vynechaly maloobchodní pokladny, nad tu hranici by se holt vydával řádný daňový doklad, na Slovensku si na to zvykli, že paragon je jen do 1000 eur. Teď jsou prodejny, kde je paragon nad 10 tisíc běžný a převažně je na něm i DIČ, aby si to kupující mohl uplatnit v nákladech, tím pádem klasická měsíční uzávěrka je k ničemu.

 • 15. 1. 2016 15:26

  Milan König (neregistrovaný) ---.uniscomp.cz

  ale ono to nejspíš projde.

  Nicméně ta samotná hranice (v sekci A.4, nikoliv A.3) je stejně nejmenší problém. Už jenom určení toho, jestli je něčeho víc, nebo míň než 10 000 je neuvěřitelně složitá a je z toho spousta vyjimek.

  Takže se v A.4 (plnění nad 10 000) mají vykazovat v moha případech i plnění za dvě stovky.

  Více třeba na http://www.kenig.cz/2016/01/02/jak-se-neutopit-v-kontrolnim-hlaseni-dil-ii/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).