Hlavní navigace

O hypotéky byl letos obrovský zájem

Sdílet

České banky letos zaznamenaly enormní zájem o úvěry na bydlení. Důvodem je rostoucí ekonomika, nízké sazby hypoték, ale i větší nabídka nemovitostí a touha po vlastním bydlení.

Díky nízké a relativně stabilní úrokové sazbě je hypotéka dostupná a bezpečná. Dle prognóz vývoje hypoték není třeba koupi bytu uspěchat, na místě ale není ani přílišné otálení. Na rozdíl od úrokových sazeb totiž rostou ceny nemovitostí, říká František Pavelka, rektor Bankovního institutu vysoké školy.

Předpokládá se, že úrokové sazby vydrží na nízké úrovni i v roce 2016, ale hlouběji už neklesnou. Naopak začnou spíše růst. Stále více našich klientů kupuje nemovitosti na investici, přibývá ale také „singles“ či samoživitelek. Nejčastěji ale stále o hypotéku žádají muži ve věku 36 let, kteří si pořizují starší dům v krajském městě, dodává Jan Sadil, předseda představenstva Hypoteční banky.

V České republice podle odhadů splácí hypoteční úvěr v současné době více než půl milionu lidí. V průměru nejvyšší hypoteční úvěr i průměrnou nejvyšší měsíční splátku si dlouhodobě berou lidé v Praze a Středočeském kraji. Loni si zde v průměru půjčovali téměř 2,3 milionu korun a měsíčně spláceli přibližně 8500 Kč. Naopak nejnižší čísla, co se týče průměrné výše hypotečního úvěru, vykazoval Karlovarský kraj – necelých 1,4 milionu korun. Nejnižší měsíční splátku ve výši cca 5840 Kč platili lidé na Olomoucku.

Nejčastěji si lidé kupují byt do 60 m2 nebo starší domek do 120 m2 na okraji krajského města.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).