Hlavní navigace

Senátem prošlo šrotovné i slevy na sociálním pojištění

Sdílet

Redakce 18. 6. 2009

Senát včera schválil několik protikrizových opatření. Tím prvním byla možnost rychlejších odpisů firemního majetku. Senátem prošel i návrh šrotovného, prodloužení doby podpory v nezaměstnanosti, dočasné slevy na sociálním pojištění i novela insolvenčního zákona. Návrhy nyní dostane k podpisu prezident.

Dočasné slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele mají za cíl snížit náklady na pracovní sílu a zajistit tak udržení až 70 tisíc pracovních pozic. Opatření je dočasné, mělo by platit pouze do konce příštího roku. Snížení bude ve výši 3,3 procenta rozdílu mezi 1,15 násobku průměrné mzdy a vyměřovacím základem zaměstnance. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka uvedl příklad „například při mzdě ve výši 15 tisíc korun sleva bude činit 400 korun“.

Senátoři také podpořili novelu insolvenčního zákona. Zaměstnanci firem v insolvenci by tak v budoucnu mohli mít nárok na vyplacení sedmi měsíčních platů. Dosud mají nárok na půlroční mzdu před měsícem, ve kterém byl na jejich firmu podán insolvenční návrh.

Návrh sociální demokracie na větší regulaci obchodních řetězců však neprošel. Senátoři jej upravili a poslali zpět do Sněmovny. Podle návrhu by obchodním řetězcům hrozily pokuty až 10 milionů korun, pokud by zneužily své obchodní síly. Senátoři nakonec odhlasovali, že zákon se bude týkat pouze prodeje zemědělských a potravinářských produktů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).