Hlavní navigace

Termín spuštění šrotovného bude na přelomu roku

Sdílet

Redakce 8. 6. 2009

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce oznámil, že systém šrotovného v Česku je připraven. Dodal ale, že termín spuštění zatím není jasný, mohlo by to ale být „okolo přelomu roku“. Spuštění šrotovného totiž závisí podle schváleného zákona na nařízení vlády.

Mezi ekonomy má šrotovné mnoho odpůrců. Podle profesora Jana Švejnara není úplně sociálně spravedlivé, protože představuje pomoc jen pro ty, kteří si auto mohou dovolit koupit. Kritikem šrotovného je i profesor Milan Zelený, ekonom působící v USA. Podle něj se v USA obětovalo na záchranu General Motors 50 miliard dolarů, a přesto se auta nezačala prodávat a podnik stejně skončil v bankrotu.

Proti šrotovnému je i exministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Podle něj mají mnohem větší problémy, než automobilky, hutě a další firmy, kam teprve krize dorazí.

Podle ministra financí Eduarda Janoty bude státní dotace na koupi nového auta spuštěna, až to bude pro Českou republiku výhodné. Objem peněz na tuto podporu bude podle něj činit nejvýše 2,5 miliardy korun.

Šrotovné bylo schváleno v květnu jako jedno z protikrizových opatření. Státní příspěvek na koupi nového auta výměnou za sešrotování nejméně deset let starého vozu se bude vyplácet ve výši 30 tisíc korun při nákupu vozidla s cenou do 500 tisíc korun. Navíc budou zvýhodněni lidé, kteří si pořídí vůz s alternativním pohonem. V tomto případě dostanou 60 tisíc korun a limit na cenu kupovaného vozu bude 700 tisíc korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).