Hlavní navigace

Senát schválil rychlejší odpisy firemního majetku, jedná se i o dalších protikrizových opatřeních

Sdílet

Redakce 17. 6. 2009

V Senátu se dnes rozhoduje o tzv. protikrizovém balíčku vládních návrzích. První z opatření, kterým je zrychlení odpisů firemního majetku, už senátoři schválili. Možnost zrychlených odpisů bude platit pouze dočasně, od 1. ledna 2009 do 30. června 2010. Norma má pomoci firmám překlenout období recese a povzbudit je k pořízení nového hmotného majetku. Peníze na něj mají získat právě díky rychlejším odpisům.

Rychlejší odpisy by se měly vztahovat na majetek v prvních dvou odpisových skupinách podle zákona o daních z příjmů. Tam patří například stroje pro stavebnictví nebo zemědělství, obráběcí stroje či kancelářská technika. V první skupině se má doba odepisování zkrátit ze tří let na 12 měsíců, v druhé z pěti let na 24 měsíců. Novela také obdobně počítá se zkrácením doby nájmu při pořízení majetku formou finančního leasingu.

Senátoři se dnes shodli také na zákoně o volném pohybu služeb v rámci EU. Ten má umožnit podnikatelům poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie jen na základě povolení mateřské země, bez nutnosti obstarávat další povolení v cizině.

Opatření na zmírnění hospodářské recese musí ještě podepsat prezident.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).