Hlavní navigace

Senát vrátil návrh na vyšší důchody. Tisícovku navíc chce dát ženám dříve

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 7. 2018
Důchod, žena, stařena Autor: Depositphotos

Senátoři ve čtvrtek vrátili poslancům návrh na zvýšení důchodů. Chtějí, aby tisícikorunový bonus k důchodu dostali lidé, kteří důchod pobírají 25 let. Poslanci schválená vládní novela počítá s tím, že tisícikorunu k důchodu navíc dostanou ti, kterým je 85 let.

Návrh počítá i s tím, že všem důchodcům od příštího roku vzroste základní výměra důchodu o jeden procentní bod. Na důchodce tak má v příštím roce čekat rekordní valorizace. Předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) senátorské změny nedoporučoval s odkazem na to, že novela musí být účinná už od září, aby ke zvýšení důchodů od příštího roku mohlo dojít.

Předkladatel schváleného pozměňovacího návrhu Miloš Vystrčil (ODS) s ním ale nesouhlasí, sněmovna se podle něho může sejít tak, aby předloha byla od září účinná. Změnu navrženou Vystrčilem poslanci už při odhlasování novely jednou zamítli. Nyní o ní tedy budou rozhodovat podruhé.

Podle Vystrčila je jeho úprava tisícikorunového příplatku spravedlivější k ženám, které vychovávaly děti a které kvůli tomu odcházejí do penze dříve než muži. Státní rozpočet by to dodatečně vyšlo na dvě miliardy korun ročně.

V senátu stejně jako před tím ve sněmovně naopak neuspěli Lidovci. Ti chtěli zvýšit o 500 korun za každé dítě penze všem důchodkyním, které vychovávaly děti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 7. 2018 15:20

    Lobbista.... (neregistrovaný) 185.246.210.---

    Tak třeba je to děláno záměrně ? Ne ? Mirda to zas někomu našeptal a blbci vykonají špinavou práci za něj. Budeme napjatě sledovat jestli se soudruzi ze sněmovny poslanecké sejdou, když jim dnes začínají ty prázdniny až do 9.9.2018 . Tedy pardon, příští týden budou Piráti ještě vyšetřovat kauzu OKD !!! Nevím ovšem proč, když soud už ve věci rozhodl. A to "Vše bylo křišťálově čisté" . Asi proto, aby se i oni naučili, jak se To dělá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).