Hlavní navigace

Senát vrátil návrh na vyšší důchody. Tisícovku navíc chce dát ženám dříve

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 7. 2018

Senátoři ve čtvrtek vrátili poslancům návrh na zvýšení důchodů. Chtějí, aby tisícikorunový bonus k důchodu dostali lidé, kteří důchod pobírají 25 let. Poslanci schválená vládní novela počítá s tím, že tisícikorunu k důchodu navíc dostanou ti, kterým je 85 let.

Návrh počítá i s tím, že všem důchodcům od příštího roku vzroste základní výměra důchodu o jeden procentní bod. Na důchodce tak má v příštím roce čekat rekordní valorizace. Předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) senátorské změny nedoporučoval s odkazem na to, že novela musí být účinná už od září, aby ke zvýšení důchodů od příštího roku mohlo dojít.

Předkladatel schváleného pozměňovacího návrhu Miloš Vystrčil (ODS) s ním ale nesouhlasí, sněmovna se podle něho může sejít tak, aby předloha byla od září účinná. Změnu navrženou Vystrčilem poslanci už při odhlasování novely jednou zamítli. Nyní o ní tedy budou rozhodovat podruhé.

Podle Vystrčila je jeho úprava tisícikorunového příplatku spravedlivější k ženám, které vychovávaly děti a které kvůli tomu odcházejí do penze dříve než muži. Státní rozpočet by to dodatečně vyšlo na dvě miliardy korun ročně.

V senátu stejně jako před tím ve sněmovně naopak neuspěli Lidovci. Ti chtěli zvýšit o 500 korun za každé dítě penze všem důchodkyním, které vychovávaly děti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 7. 2018 15:20

    Lobbista.... (neregistrovaný) 185.246.210.---

    Tak třeba je to děláno záměrně ? Ne ? Mirda to zas někomu našeptal a blbci vykonají špinavou práci za něj. Budeme napjatě sledovat jestli se soudruzi ze sněmovny poslanecké sejdou, když jim dnes začínají ty prázdniny až do 9.9.2018 . Tedy pardon, příští týden budou Piráti ještě vyšetřovat kauzu OKD !!! Nevím ovšem proč, když soud už ve věci rozhodl. A to "Vše bylo křišťálově čisté" . Asi proto, aby se i oni naučili, jak se To dělá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).