Hlavní navigace

Sazby hypoték klesly v květnu o více jak dvě desetiny

Sdílet

Jiří Hovorka 16. 6. 2010

Jedenáct měsíců v řadě klesá průměrná úroková sazba u nových hypoték a pád navíc nabral rychlejší tempo. Za poslední měsíc klesla průměrná sazba nových hypoték o více jak dvě desetiny. Ukazuje to souhrnný indikátor Fincentrum Hypoindex. Průměrná sazba u nové hypotéky se tak dostala na úroveň 5,12 %. Pokles hodnoty Fincentrum Hypoindexu byl způsoben snížením úrokových sazeb napříč fixacemi. Mírný protichůdný efekt měla změna struktury v jednotkách procent ve prospěch dražších tříletých fixací na úkor levnějších pětiletých, komentuje aktuální vývoj Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Květen byl úspěšný i co se objemu poskytnutých hypoték týče. Banky poskytly v celkovém úhrnu 4253 hypoték v objemu 7,121 miliard korun. V porovnání s předchozím měsícem to znamená o 425 úvěrů a 730 milionů korun více. Zároveň také poprvé v tomto roce došlo k meziročnímu nárůstu. V porovnání s květnem 2009 banky poskytly o 3,6 % úvěrů více a celkový objem vzrostl o 4,7 %.

Nejoblíbenější jsou i nadále pětileté fixace (51,6 %). U těch klesla v květnu průměrná sazba o 0,21 % a dostala se tak na 5,08 % V porovnání s dubnem tak při dvoumilionové hypotéce s desetiletou splatností ušetříte na měsíční splátce 223 Kč.


Zdroj: Fincentrum
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).