Počet neúplných rodin se v současné době blíží v České republice k hranici 200 000. V 90 % případů se o nezaopatřené děti starají matky coby samoživitelky. Právě ty jsou ale nejčastěji ohroženy chudobou a někdy tak sáhnou i po půjčce, aby svou finanční situaci vylepšily. Podle zjištění společnosti KRUK se ženy zadlužují nejvíce ve věku 25 – 34 let. Průměrný dluh činí 25 000 Kč. Právě v tomto věku ženy nejčastěji zakládají rodinu. Mají tak často omezené možnosti na trhu práce a v případě, že je jejich příjem pro domácnost stěžejní, se mohou dostat do vážných potíží,
vysvětluje Jana Pěchová z SOS dětských vesniček.
Mezi nejběžnější potíže rodičů samoživitelů patří dluhy, problémy s bydlením, neschopností komunikovat s příslušnými a potřebnými institucemi a také s konflikty s bývalým partnerem. Výjimkou ale nejsou ani konflikty přímo s dětmi.
Z údajů společnosti KRUK také vyplynulo, že ženy jsou často znevýhodněny na trhu práce, kdy medián mezd žen je o pětinu nižší než u mužů. Ženy také tvoří nadpoloviční podíl nezaměstnaných i přes fakt, že mají často vyšší vzdělání než mužští uchazeči o zaměstnání.