Hlavní navigace

S jakými otázkami počítat u pohovoru a na které nemusíte odpovídat?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 10. 2017

Při pracovním pohovoru padají často typické otázky, na které si můžete ještě před setkáním s personalistou rozmyslet odpověď. Můžete se ale dostat i do situace, kdy druhá strana nezvládne svou roli a zeptá se i nevhodně. Pak se nebojte odmítnout odpovědět nebo podotknout, že dotaz podle vás není vhodný.

Příklady obvyklých dotazů z pracovních pohovorů

Jakou jste k nám měla cestu? Našel jste nás bez problémů?

Otázka slouží k prolomení ledů jako tak zvaný „icebreaker“, ale personalista tak může ověřovat i vaší pohotovost či smysl pro humor.

Proč jste opustil předchozí pozici?

Porozumět důvodům odchodu z předchozího místa je důležité. Jde o komplexní otázku rozkrývající kariérní plány kandidáta, jeho ambice, touhu po profesním růstu, ale také způsob řešení nepříznivých situací. Otázka zjišťuje i schopnost pracovníka zvládat konflikt, dále jeho otevřenost, přímost a v neposlední řadě loajalitu či schopnost zacházet s citlivými informacemi, vysvětlil Radek Zabloudil z personálně-poradenské společnosti McROY. I když mohl být váš předchozí zaměstnavatel naprosto příšerný, nikdy ho otevřeně nepomlouvejte, jen kulantně poukažte například na rozdílné představy o náplni práce nebo vedení lidí apod.

Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? 

Otázka nemíří tolik na reálné plusy a slabiny, ale spíše na vaši schopnost sebereflexe, sebeprezentace či prezentace v tom smyslu, zda umíte vystihnout podstatu problému, zdůraznit plusy i nastínit diplomaticky minusy tak, aby vás neohrozily.  

Preferujete individuální úkoly nebo spíše týmovou práci?

Otázka může zahájit plodnou diskusi odhalující způsoby vašeho uvažování, způsoby řešení sporů, míru ochoty pomoci kolegovi v nouzi, ochoty dělit se o úspěch i neúspěch, připravenost upozornit na problém apod.

Kde se vidíte za tři roky (za pět let)?

Zde se zjišťuje soulad vaší vize s vizí firmy. Otázka může směřovat k možným ambicím kandidáta usilovat o vyšší pozici než je aktuálně nabízena, přičemž tyto ambice mohou být firmou v různém čase vítané více nebo méně. Otázka může zkoumat i orientaci na cíl či schopnost plánovat, uvedl Zabloudil.

Proč bychom měli přijmout zrovna vás?

Jedná se opět o zjišťování souladu vašich představ s představami firmy. Hodnotí se nejen vlastní shoda, ale také schopnost sebereflexe i míra sebevědomí, míra asertivity či přímo bojovnosti. V neposlední řadě může jít o zoufalý pokus bezradného personalisty, který si za celý pohovor nedokázal udělat obrázek o tom, zda má o kandidáta zájem, říká Zabloudil.

Příklady otázek neobvyklých

Chtěl byste být jedničkou na Sicílii nebo dvojkou v Římě?

Dodnes nevím, zda jsem správně porozuměl smyslu této otázky, kterou mi před mnoha lety personalistka položila. Představuji si však, že cílem bylo zajímat se o ambice, o míru soutěživosti, o orientaci na výsledek, o míru globálního uvažování a rovněž o míru důležitosti, jakou kandidát přisuzuje statusu, Zabloudil.

Chtěl jste být v dětství spíše Vinnetouem nebo Old Shatterhandem?

Otázku jsem slýchával u kolegyně v letech 2004–2006 a byla pokládána příslušníkům generace X. Nejsem si proto jistý, zda by dnešní mladí kandidáti byli vždy schopni odpovědět. Jde o velmi zajímavou otázku týkající se náhledu kandidáta na svoji vlastní pozici v týmu. Zda jde spíše o iniciátora nebo realizátora. Zda jde o tahouna nebo „klidnou sílu“ v pozadí. Zda jde o vyjednavače a diplomata nebo spíše někoho, kdo dobře naslouchá, odhaduje Zabloudil.

Kolik může být v New York City ladičů pian?

Otázka má mnoho alternativ. Personalisté se například také ptají, zda uchazeč tuší, kolik se v Argentině ročně spotřebuje hovězího masa. Nebo proč jsou kanály kulaté. V jejich případě nejde o přesnost odpovědi. Jde o analytické uvažování kandidáta, schopnost skládat k sobě logicky informace a přesvědčit o výsledku protějšek, ale rovněž o nadhled, představivost až hravost. V neposlední míře o schopnost vyrovnat se s neobvyklou situací, zátěží a stresem. 

Kdybyste byla zvíře, jaké by to bylo?

Otázka je na hranici neobvyklosti a neprofesionality, je snadné ji zformulovat jinak a uctivěji. Cílem je dozvědět se něco o kandidátově sebereflexi, o jeho vlastním náhledu na svoje schopnosti či osobnostní rysy, jakými jsou pracovitost, vytrvalost nebo dravost. Může pomoci ohodnotit i pohotovost či smysl pro humor.

Příklady neprofesionálních otázek

V jakém znamení jste se narodil?

Astrologie není uznána jako věda a otázka tedy není relevantní.

Je vám 33 let, to už ženám většinou tikají biologické hodiny, máte v tomto smyslu nějaké plány? Když jsou vaše děti nemocné, máte zajištěno hlídání?

Podobné otázky směřují do vašeho ryzího soukromí a navíc mohou být chápány jako diskriminační. Při pohovoru by vůbec neměly padnout.

Máte na krku křížek, to chodíte do kostela?

Otázka směřující k náboženskému vyznání je chápána jako diskriminační.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).