S finanční situací svojí rodiny je spokojeno 80 % Čechů. To je výrazný posun oproti roku 2017, kdy se spokojeně cítila jen polovina Čechů. I přes tento fakt ale desetina obyvatel ČR vystačí se svým příjmem do další výplaty jen velmi obtížně. Každý dvacátý navíc už neví, kde by ušetřil. A i když ve financích evidentně tápeme, ochota poradit se s odborníky je zatím nízká. Více než čtvrtina dotázaných si nenechá v oblasti financí poradit vůbec od nikoho. Vyplynulo to z průzkumu Poštovní spořitelny.
Pokud už by Češi měli na něčem šetřit, bylo by to převážně jídlo (44 %). Dalších 15 % dotázaných by ušetřilo tak, že by přestali kupovat cigarety. Podle průzkumu také 60 % Čechů považuje částku přes 1000 Kč za večeři pro dva jako příliš vysokou. A čtvrtina považuje zimní dovolenou za zbytečný luxus.
O financích se pak lidé nejčastěji radí v rodině. Málokdy si ale nechají skutečně poradit a 25 % dotázaných si nenechá radit vůbec od nikoho. Zajímavé je, že muži se se svými partnerkami radí více než naopak. S finančním poradcem nebo bankéřem se radí jen čtvrtina lidí. Čtvrtina žadatelů o spotřebitelský úvěr porovnává výhodnost různých nabídek, až když si půjčují více než 50 000 Kč.
Češi si neradi půjčují, žádost o úvěr přirovnávají i k výslechu na policii (14 %). Pětina dotázaných cítí stud (v Jihočeském kraji dokonce 34 %). Značná část respondentů úvěry zcela odmítá. Hypotéku by si nikdy nevzalo 27 % dotázaných, krátkodobou půjčku 45 %. Čím nižší příjem, tím spíše lidé úvěry odmítají.
Ženy jsou na peníze obzvláště opatrné – zdráhají se půjčit tchánovi, kolegům a někdy i partnerovi.