Hlavní navigace

S finanční situaci je většina Čechů spokojena. Peníze by ale někdy nepůjčili ani partnerovi

Sdílet

S finanční situací svojí rodiny je spokojeno 80 % Čechů. To je výrazný posun oproti roku 2017, kdy se spokojeně cítila jen polovina Čechů. I přes tento fakt ale desetina obyvatel ČR vystačí se svým příjmem do další výplaty jen velmi obtížně. Každý dvacátý navíc už neví, kde by ušetřil. A i když ve financích evidentně tápeme, ochota poradit se s odborníky je zatím nízká. Více než čtvrtina dotázaných si nenechá v oblasti financí poradit vůbec od nikoho. Vyplynulo to z průzkumu Poštovní spořitelny.

Pokud už by Češi měli na něčem šetřit, bylo by to převážně jídlo (44 %). Dalších 15 % dotázaných by ušetřilo tak, že by přestali kupovat cigarety. Podle průzkumu také 60 % Čechů považuje částku přes 1000 Kč za večeři pro dva jako příliš vysokou. A čtvrtina považuje zimní dovolenou za zbytečný luxus.

O financích se pak lidé nejčastěji radí v rodině. Málokdy si ale nechají skutečně poradit a 25 % dotázaných si nenechá radit vůbec od nikoho. Zajímavé je, že muži se se svými partnerkami radí více než naopak. S finančním poradcem nebo bankéřem se radí jen čtvrtina lidí. Čtvrtina žadatelů o spotřebitelský úvěr porovnává výhodnost různých nabídek, až když si půjčují více než 50 000 Kč.

Češi si neradi půjčují, žádost o úvěr přirovnávají i k výslechu na policii (14 %). Pětina dotázaných cítí stud (v Jihočeském kraji dokonce 34 %). Značná část respondentů úvěry zcela odmítá. Hypotéku by si nikdy nevzalo 27 % dotázaných, krátkodobou půjčku 45 %. Čím nižší příjem, tím spíše lidé úvěry odmítají.
Ženy jsou na peníze obzvláště opatrné – zdráhají se půjčit tchánovi, kolegům a někdy i partnerovi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 5. 2018 21:10

    Jerrymouse (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

    Jo jo myslím, že neochota nenechat si poradit je právě že zkušenosti, že už si nechal člověk poradit. Moji matce v důchodu poradil specialista ať si založí stavební spoření a kolik že může spořit. Řekla že ušetří petistovku měsíčně tak ji borec nastavil cílovou částku na 300 tisíc korun a poplatek 1procento takže 3 tis. Kč. Po 6 letech bude mít nasporeno 36 tisíc a pár korun že státní podpory, takže se divím že nenastavil rovnou milion z toho by byl ještě větší poplatek. No a pak si zase nechte poradit

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).