Hlavní navigace

Jak je to s výživným po maturitě a během prázdnin? A co když jdete na brigádu?

Sdílet

Na výživné od druhého rodiče máte právo i poté, co dostudujete střední školu. Pokud se budete po maturitě soustavně připravovat na budoucí povolání, máte na výživné nárok až do 26 let. Prakticky to předpokládá denní studium, které zabere většinu času a znemožňuje vám vydělávat si hlavní pracovní činností. Naopak dospívající, který z jakéhokoli důvodu nebude v řádném denním studiu pokračovat, ztrácí na výživné nárok, říká Iveta Novotná, ředitelka asistenčního programu VašeVýživné.cz.

Co je však zásadní změna, která se týká studentů v tomto období, je právní způsobilost spojená s hranicí 18 let. S tou souvisí skutečnost, že dlužník není již odpovědný za včasné placení druhému z rodičů, ale přímo vám jakožto svému dítěti. A vy tím přebíráte i odpovědnost výživné v případě neplacení vymáhat.

Ovšem pozor, někdy může rodič žádat alimenty zpět. To v případě, že bylo výživné placeno během prázdnin, ale vy po nich nenastoupíte k řádnému studiu. Naopak přivýdělek, který máte během prázdnin studia formou brigády, která není hlavním pracovním poměrem, nemá vliv na nárok nebo úpravu výše výživného.

I pokud už bylo studium jednou ukončeno a výživné přestalo být vypláceno, nezaniká tím váš nárok navždy. Jestliže dojde znovu k nástupu do školy, znovu vzniká vyživovací povinnost, a to až do 26 let věku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 6. 2018 11:21

  KatkaF (neregistrovaný) 185.86.96.---

  Dobrý den prosim Vás , chci se zeptat ...ukončila jsem momentálně SŠ s maturitním vysvědčením, do kdy mám právo na placení alimentů? Červen si nechávám ještě volný mám mnoho(vyšetření ) doktorů co jsem teď půl roku nestíhala a budu si dělat jěště řidičák a při práci bych to nestihla...Práci mám domluvenou od Července na stalý prac. úvazek . Bydlím již s přítelem a platíme všechny náklady a jsou průměrné ale i tak vysoké .. a pokud nastoupím v Červnu do práce , mzdu mi vyplatí až v Srpnu... Jaké mám tedy právo když v Červnu sice budu mít smlouvu ale vůbec žádný příjem..? Nebo si mám nechat prázdniny brigádně na smlouvu o proved. práce 300h/rok jelikož jsem ještě student a zaplatí mi soc. a zdrav. stát . a dostala bych tedy ještě i alimenty na prázdniny ...? nebo to neni povazovano za pripravu na budouci povolani ani denni studium ani nemožnost být samostatně výdělečně činná ? A alimenty se na mě tudíš už o prázdninách v tomto případě nevztahují? Děkuji za odpověď

 • 8. 6. 2018 13:08

  bez přezdívky

  Článek je především REKLAMA na komerční projekt VašeVýživné.cz
  Spolek ANR žádné rodiny nesdružuje, má jen 3 členy: obchodníky Filipa Sýkoru, Petra Sýkoru a L. Ter-Ghazaryana. Stejní lidé provozují na stejné adrese (Revoluční 7) i firmu Online Brothers s.r.o., (PravniEsa.cz) která se zabývá také zprostředkováním služeb advokátů a exekutorů. Za peníze z dotací od MHMP (700 000), Nadace ČEZ (250 000), Nadace Agrofert (200 000), ESF (1 956 320 Kč) spolek provádí mediální kampaň, jejímž smyslem je hlavně nábor klientů s pohledávkami výhodnými k vymáhání. Cílem je uzavírání smluv s advokátem Pavlem Truxou, a zakázky pro exekutora Juraje Podkonického.
  Daleko lepší než přes ANR, je postup popsaný na stránkách Exekutorské komory: http://www.ekcr.cz/1/exekutori-radi/837-27-vyzivne „Při podání návrhu na nařízení exekuce se nemusíte obávat žádných poplatků – veškeré náklady exekuce hradí dlužník. Oprávněný (věřitel) navíc nemusí skládat zálohu na exekuci (viz výjimka stanovená v § 30 exekučního řádu),“ uvádí EK. Při postupu dle návodu EK se vymáhaná částka navýší jen o náklady exekutora. Zprostředkovatelé z VašeVýživné.cz do věci zapojí navíc advokáta, který si naúčtuje dalších cca 20.000 Kč, ale může to být i daleko více. Díky vysokým nákladům vymáhání přes ANR, nedostane oprávněný výživné celé, ale 60 % si ponechají exekutor, advokát a zprostředkovatelé: „Máme s exekutory vyjednané takové podmínky,... – a sice, že z každé vymožené částky jde alespoň 40 % přímo mamince,“ píší sami na http://doma.nova.cz/clanek/rodinaadeti/v-placeni-alimentu-je-lajdak-zname-triky-ktere-vas-k-penezum-dovedou.html
  Nebo stačí zajít na nejbližší soud, bez advokáta, a ústně navrhnout výkon rozhodnutí, např. srážkami ze mzdy. Do týdne exekuce začne. ESF před dvěma měsíci stopla výplatu dotací spolku pro nesrovnalosti a budoucnost projektu VašeVýživné je značně nejistá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).