Jak je to s výživným po maturitě a během prázdnin? A co když jdete na brigádu?

Sdílet

Na výživné od druhého rodiče máte právo i poté, co dostudujete střední školu. Pokud se budete po maturitě soustavně připravovat na budoucí povolání, máte na výživné nárok až do 26 let. Prakticky to předpokládá denní studium, které zabere většinu času a znemožňuje vám vydělávat si hlavní pracovní činností. Naopak dospívající, který z jakéhokoli důvodu nebude v řádném denním studiu pokračovat, ztrácí na výživné nárok, říká Iveta Novotná, ředitelka asistenčního programu VašeVýživné.cz.

Co je však zásadní změna, která se týká studentů v tomto období, je právní způsobilost spojená s hranicí 18 let. S tou souvisí skutečnost, že dlužník není již odpovědný za včasné placení druhému z rodičů, ale přímo vám jakožto svému dítěti. A vy tím přebíráte i odpovědnost výživné v případě neplacení vymáhat.

Ovšem pozor, někdy může rodič žádat alimenty zpět. To v případě, že bylo výživné placeno během prázdnin, ale vy po nich nenastoupíte k řádnému studiu. Naopak přivýdělek, který máte během prázdnin studia formou brigády, která není hlavním pracovním poměrem, nemá vliv na nárok nebo úpravu výše výživného.

I pokud už bylo studium jednou ukončeno a výživné přestalo být vypláceno, nezaniká tím váš nárok navždy. Jestliže dojde znovu k nástupu do školy, znovu vzniká vyživovací povinnost, a to až do 26 let věku.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).