Hlavní navigace

S bankou jsou Češi spokojeni. O pojištění svých vkladů ale skoro nic neví

Sdílet

Češi svým bankám ve většině případů důvěřují a jejich důvěra v ně se rok od roku prohlubuje. Zároveň roste i spokojenost jednotlivých klientů. Vyplynulo to z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci.

Konkurenci, která na trhu panuje, vnímají Češi velmi pozitivně. Teoreticky by si pak lidé dokázali představit, že by v bance řešili i jiné než bankovní záležitosti. I přesto, že jsou Češi obecně národem konzervativců a skeptiků, 57 % dotazovaných si dokáže představit, že by banka zajišťovala i jiné služby než samotné finance. Za nejužitečnější další služby považují možnost spravovat místní poplatky, telekomunikace, ale i pojištění, doplňuje Helena Zavázalová, poradkyně ČBA pro fintech a digitalizaci

O změně banky uvažovalo v posledním roce jen 32 % dotázaných. A pouze 1 % svou hlavní banku doopravdy změnilo. Když už totiž lidé zvažují změnu, raději si otevřou další účet a využívají oba, než aby k jiné bance přešli. Drtivou většinu služeb navíc Češi vnímají srovnatelnou co do ceny i podmínek, takže aby skutečně hlavní banku změnili, musely by je motivovat výrazně lepší podmínky.

O čem ale lidé povědomí příliš nemají, je pojištění jejich vkladů. Více než třetina totiž neví nebo si myslí, že jejich vklady na běžných účtech pojištěny nejsou. Což není pravda a banky mají povinnost každý rok klienta informovat o tom, že vklady pojištěny jsou a jak. Tyto informace klientům zasílá například do dokumentů v internetovém bankovnictví, kde je ale, zdá se, lidé nečtou.

Ze zákona jsou automaticky pojištěny zůstatky na běžných, termínovaných i vkladových účtech a na vkladních knížkách.

Vklady fyzických i právnických osob jsou kryty do výše 100 000 EUR, respektive 2,6 mil. Kč. Případnou výplatu náhrad by prováděl tzv. Garanční systém finančního trhu, upřesňuje Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Podle průzkumu si ale naopak Češi mylně myslí, že mají pojištěny prostředky v penzijních fondech, a to v necelé polovině (49 %) případů. Na 35 % Čechů je současně chybně přesvědčeno, že mají pojištěny také finanční prostředky u své pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).