Hlavní navigace

Nezabavitelná částka se od června zvýší. Dlužníkům se bude strhávat vše nad 25 tisíc

Sdílet

Vláda v pondělí 25. března 2019 schválila zvýšení nezabavitelné částky u dlužníků. Od června 2019 se proto zvýší hranice, nad kterou se budou dlužníkům srážet peníze z výplaty. Dlužníkovi bez rodiny se bude od června bez omezení srážet vše nad 25 715 Kč. Dosavadní nezabavitelná částka 16 072 Kč se tak výrazně zvedne.

Dlužníkům v insolvenci tak zůstane více peněz. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) je současná částka 16 072 Kč pro dlužníky demotivující a vede k hledání nelegálních příjmů.

Podle České asociace věřitelů je tato změna pozitivní, ale může motivovat jen určitou skupinu dlužníků. V některých případech může vést k výraznému snížení uspokojení věřitelů. Výše této částky by měla být nastavena motivačně tak, aby měl dlužník zájem zvyšovat své příjmy, a tím navýšit jak částku, která mu zůstane, tak i částku, ze které budou uspokojeny pohledávky věřitelů, říká Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů:

Pro ty, kteří už poctivě přiznávají příjmy a snaží se splácet své dluhy, by změna mohla vést k motivaci svoje příjmy navýšit. U dlužníků, kteří si ale cíleně vydělávají pod tuto hranici, nebo více nepřiznávají, může změna vést k navýšení přiznaných příjmů až k nové hranici.

Obáváme se ale, že změna nepřinese kýžené ovoce u dlužníků, kteří působí v šedé ekonomice a žádné legální příjmy nevykazují. Obecně si sice dlužník může oproti současnému stavu polepšit v průměru zhruba o 5 až 15 %, stále by ale přicházel o značnou část svého příjmu. Osoby, které dnes působí mimo legální systém, si pravděpodobně logicky vyhodnotí, že setrvat v šedé zóně, kde jim zůstane příjem celý, pro ně bude i nadále výhodnější, dodává Pavel Staněk.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 5. 2019 18:18

    brigita87

    dobrý den,
    jak to tedy je ? já mám důchod bez srážky - čistej, necelých 10 000,- strhávají mě pravidelně z plného invalidního důchodu necelých 1700,-, teď se mě ozval exekutor, že nemůže provést exekuci, nebyla sem doma. před krátkým časem mě došel dopis že je třeba uhradit ještě 171 000,- - takže mě právě na tuto pohledávku strhávají, může ještě exekutor provést exekuci ?

    děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).