Hlavní navigace

Růst maloobchodních tržeb na Slovensku v září opět zpomalil

Sdílet

Jiří Velinský 5. 11. 2008

Tempo růstu maloobchodních tržeb na Slovensku postupně zpomaluje. Jak ve středu informoval slovenský statistický úřad, byly v září v reálných cenách meziročně vyšší o 4,6 procenta, což oproti srpnu znamená zpomalení meziročního růstu o 1,2 procentní­ho bodu.

V absolutním vyjádření přitom tržby v maloobchodu v září dosáhly 40,8 miliardy slovenských korun. K jejich růstu dopomohly hlavně vyšší tržby ve specializovaném maloobchodu, a to o 24,3 procenta, v maloobchodu mimoprodejním o 21,9 procenta a v maloobchodu s farmaceutickým a kosmetickým zbožím o 11 procent. Klesly zejména tržby v ostatním maloobchodu v nespecializo­vaných prodejnách o 13,5 procenta a v maloobchodu s potravinami, nápoji a tabákem o 4,3 procenta. Od začátku roku do konce září byly maloobchodní tržby meziročně vyšší o 8,2 procenta.

Ve velkoobchodu pokračoval v září růst tržeb. Oproti září 2007 se zvýšily v běžných cenách o 12,7 procenta a dosáhly 80,5 miliardy slovenských korun. Nejvýrazněji vzrostly tržby ve velkoobchodu s potravinami, nápoji a tabákem, a to o 52 procent. Ve velkoobchodu s nezemědělskými meziprodukty o 51,1 procenta a se stroji o 31,6 procenta. Loňskou úroveň přesáhly také tržby ve velkoobchodu s domácími potřebami o 12,6 procenta a ve velkoobchodu se zemědělskými surovinami, kde vzrostly o 10,3 procenta. Tempo růstu zmírnil pokles tržeb ve zprostředkova­telském velkoobchodu o 18,1 procenta a v ostatním velkoobchodu o 8,5 procenta. Za celých devět měsíců letošního roku se tržby ve velkoobchodu zvedly o 15,1 procenta.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).