Hlavní navigace

Analytici: Česká národní banka ve čtvrtek sníží úrokové sazby, neshodují se v tom, o kolik poklesnou

Sdílet

Jiří Velinský 5. 11. 2008

Analytici oslovení agenturou Mediafax nepochybují o tom, že Česká národní banka (ČNB) ve středu sníží úrokové sazby. Převažuje názor, že půjde o snížení o čtvrt procentního boudu, je však i názor, že situace je zralá na výraznější snížení.

Já očekávám, že Česká národní banka zítra (ve čtvrtek 6.11.) sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,25 procenta, řekl agentuře Mediafax hlavní ekonom společnosti Atlantik Petr Sklenář.

Důvodů ke snížení je podle něj hned několik: Česká národní banka opakovaně, a to už od léta, uvažovala o snížení sazeb v souladu s očekávaným poklesem inflace a inflačních tlaků pro příští rok, kdy se se zpožděním projeví silná koruna a zpomalující ekonomika u nás i v zahraničí. To samozřejmě doplňují poklesy cen surovin.

Sklenář konstatoval, že pokud by to záleželo na něm, volil by větší opatrnost: Nicméně chápu, že ČNB se obává situace, ke které došlo v roce 2002, kdy také došlo k posílení koruny a bez výrazné reakce centrální banky toto posílení výrazně utáhlo ekonomiku a situace se vyhrotila až k deflaci.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).