Hlavní navigace

Růst cen zpomaluje, potraviny přes to dále zdražují

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 12. 2012

Ceny v listopadu překvapivě klesly o 0,2 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,7 % z říjnových 3,4 %. Informace vyplývají ze statistik Českého statistického úřadu. 

Za meziročním poklesem stojí především pokles ceny pohonných hmot, které v listopadu zlevnily o 3,7 %. Snahy mobilních operátorů pak přispěly k poklesu cen v oddíle pošta a telekomunikace. Zlevnily také dovolené a alkoholické nápoje.

Meziročně v listopadu  zpomalila svůj růst cen  většina zboží. Vyšší, než před rokem, tak zůstávají ceny nejdůležitějších položek spotřebního koše, tady bydlení a potravin, ale růst byl pomalejší, než v říjnu, okomentoval výsledky Jiří Šimek, analytik společnost Citfin.

Uvedl také, že spotřebitelská důvěra zůstává nadále slabá a ceny vzhůru netáhne. Naopak, obchodníci lákají zákazníky akčními slevami. Růst cen tak přináší jednak pohyb v regulovaných cenách bydlení a jednak vyšší ceny některých komodit na světových trzích. Pro ČNB to znamená, že i nadále bude schopna držet úrokové sazby na současných téměř nulových úrovních, uzavřel Šimek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).