Hlavní navigace

Růst cen bytů se po 9 měsících zastavil. Ještě se ale neradujte

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 7. 2017

Ceny nemovitostí s menšími přestávkami rostou už od roku 2012, ale v poslední době se výrazně zvyšovalo tempo růstu. Od začátku roku průměrná cena bytu podle údajů společnosti Golem Finance vzrostla o více než 300 000 Kč (o 450 000 Kč meziročně). V červnu však už došlo k drobné cenové korekci.

Omezení „vysokoeltévéčkových“ hypoték může na první pohled vypadat, jako jedna z příčin zmenšení poptávky a následného meziměsíčního poklesu cen. Vysoké objemy sjednávaných hypoték to však nepotvrzují, nehledě na to, že nezanedbatelnou část transakcí financují kupující z vlastních zdrojů, uvedl Libor Ostatek, ředitel Golem Finance.

Ačkoli aktuální statistiky jsou do jisté míry výjimečné v tom, že meziměsíční pokles Golem Finance zaznamenala v 10 krajích ze 14 (jen v Plzeňském, Ústeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji ceny v červnu oproti květnu vzrostly), mluvit v tuto chvíli o obratu ve vývoji cen nemovitostí by bylo podle Ostatka více než předčasné.

Určité ochlazení by mohla přinést regulace hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, ale tím zásadním faktorem je ekonomická situace domácností a jejich očekávání budoucího vývoje. Ačkoliv v ekonomické rovině zatím žádný zásadní obrat v nejbližších měsících neočekáváme, v rovině budoucích očekávání může změna nastat celkem rychle a s tím skrze oslabenou poptávku může dojít i relativně rychlé změně trendu vývoje cen nemovitostí, myslí si Ostatek.

Podle Michala Picha, majitele portálu RealityČechy.cz, v některých regionech by už mohly ceny nemovitostí dosáhnout maxima, které jsou ochotni klienti akceptovat. V tomto ale nelze paušalizovat, protože jiná situace je např. v Praze a Brně na rozdíl od Severních Čech či severu Moravy: Podílí se na tom nejen zhoršení dostupnosti bydlení díky tlaku na banky ze strany ČNB, ale také „nasycenost“ investorů. Ti, kteří chtěli investovat do nemovitostí, tak ve většině případů již učinili. Nyní tedy kupují reality většinou opět lidé, kteří chtějí v daných nemovitostech bydlet, nikoliv je jen koupit a prodat či pronajímat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).