Hlavní navigace

Rozlučte se s levným povinným ručením. Brzy se asi začne zdražovat

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 9. 2012

Cenová válka na trhu povinného ručení stlačila pojistné na nízkou úroveň. Tomu je teď možná konec, protože podle České kanceláře pojistitelů celkové náklady na odškodnění dopravních nehod z povinného ručení v roce 2011 převýšily pojistné o 1 %. Průměrná sazba na pojištěné vozidlo se podle statistik ČKP snížila o 26 %. 

Výše pojistného je pod hranicí souvisejících nákladů, což může z dlouhodobého hlediska v případě, že nedojde k navýšení ceny, způsobit některým pojistitelům problémy, uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Kromě snižování cen pojistného se na negativní bilanci odrazil také meziroční růst počtu závažných dopravních nehod se zraněním a úmrtím, které ovlivňují celkový škodní úhrn. Zvýšil se o 3 %, stejně jako nároky na majetkové škody.

Srovnání minulého vývoje indexu spotřebitelských cen a inflace škod na majetku představuje nárůst průměrné majetkové škody výrazně nad úrovní inflace. Za období 2002 až 2011 narostla cenová hladina měřená indexem spotřebitelských cen o 23%, navýšení průměrné škody na majetku vychází na 31% a celkový nárůst cenové hladiny tak překračuje, okomentoval vývoj Petr Jedlička,  pojistný matematik ČKP s tím, že ještě výraznější rozevírání nůžek nastává u škod na zdraví, které se ve stejném období navýšily o 168 %.

Podle zprávy ČKP se naproti tomu průměrná sazba na jedno pojištěné vozidlo snížila z 3891 Kč v roce 2006 na 2950 Kč v letošním roce. Do budoucna nelze očekávat změnu rostoucího trendu navyšování průměrné škody, která by umožnila stabilizaci aktuálních cen povinného ručení. Naopak je třeba brát v potaz, že celková hladina odškodného bude i nadále narůstat výrazně nad úrovní inflace spotřebitelských cen i růstu mezd. Navíc výše odškodného vzroste také změnou odškodňování škod na zdraví vyplývající z nového občanského zákoníku, myslí si Hradec. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).