Hlavní navigace

Ropa výrazně zlevňuje a cena pohonných hmot zastavila růst

19. 7. 2018

Sdílet

Dobrá zpráva pro motoristy: ropa zlevňuje a mírně se to už projevuje i u čerpacích stanic. Alespoň tím, že cena benzinu a nafty už neroste. Cena benzinu Natural 95 klesla od minulé středy v průměru o čtyři haléře na 33,39 koruny za litr a cena nafty o tři haléře na 32,55 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

V první polovině července ceny pohonných hmot rostly a vrátily se na úroveň ze začátku června, kdy byly nejvyšší za poslední více než tři roky.

Snižovat se budou i v dalších sedmi dnech. Ropa typu Brent se včera ocitla na svém minimu za poslední zhruba tři měsíce, když se jeden barel prodával za méně než 72 dolarů. V důsledku dochází k propadu velkoobchodní ceny benzínu i nafty na rotterdamské palivové burze. Bezprostředním důvodem poklesu cen ropy je obnovení dodávek z Libye, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Ropu postihl letní výprodej a výrazně zlevňuje

Komentář Dominika Rusinka, analytika ČSOB

Ty tam se zdají být nedávné obavy, že by cena ropy mohla v blízké budoucnosti atakovat trojciferné hodnoty. V posledních dnech se totiž ropný trh dostává pod tlak medvědích zpráv, což vyústilo v pád cen až k hranici 70 USD/barel, kde byly naposledy v dubnu. Na trhu se tak začíná projevovat nejen narůstající těžba klíčových producentů, ale i obavy z eskalace obchodní války mezi USA a Čínou.

V případě růstu nabídky se na trhu podepisuje zejména červnová dohoda států OPEC+, které – v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem – přislíbily navýšit těžbu o 1 mil. barelů denně. K tomu trh těží z návratu produkce z Libye a k postupnému obnovení dodávek došlo také z Kanady a Nigérie. Původní obavy, že dohoda kartelu nebude ani zdaleka stačit na pokrytí ztrát z Venezuely, která meziročně přišla o 600 tis. barelů denně, a také z Íránu, tak nakonec nemusí být až tak horké. Na druhou stranu, přitvrzení USA ve vztahu k Íránu a prosazování tzv. nulové tolerance (tj. úplné odstřihnutí íránských exportů) dává tušit výraznější výpadek, než se původně očekávalo, byť zřejmě stále pod hranicí 1 mil. barelů denně z let 2012–2015.

Tip: Proč koruna oslabuje? Doplácíme na neklid ve světě, je podhodnocená

Prioritou amerického prezidenta Trumpa je však zároveň zastavení růstu cen domácích pohonných hmot před podzimními volbami do Kongresu. Problémem ale je, že v situaci napjaté tržní bilance jednoduše nelze očekávat nižší ceny a zároveň držet Írán v kleštích. Právě proto tlačí americký prezident na Saúdskou Arábii, aby zvýšila produkci a společně se spojenci dodala nikoli o jeden, ale rovnou o dva miliony barelů denně více na trh. I přes fenomén amerických břidlic, které neohroženě táhnou USA do pozice největšího producenta ropy na světě, se tak ukazuje, jak závislé na ropném kartelu Spojené státy stále zůstávají. Plná energetická nezávislost – sen mnoha amerických prezidentů – zůstává prozatím v nedohlednu.

Poněkud paradoxně by ale Donald Trump nakonec mohl dosáhnout nižších cen ropy i jiným způsobem. Další plánovaná eskalace obchodních půtek s Čínou totiž ohrožuje nejen světový obchod, ale zprostředkovaně i hospodářský růst, na němž je poptávka po ropě životně závislá. Než aby však americký prezident spoléhal pouze na tento vedlejší efekt obchodních třenic, pravděpodobnější se jeví pokračující tlak na Saudy, aby těžili na samé hranici svých možností. A kdyby náhodou ani toto před volbami nezabralo, má v záloze ještě uvolnění strategických zásob ropy, které by krátkodobě cenu téměř jistě zastropovaly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).