Spočítejte si...

Zavřít

Ropa výhledově zdraží

Světové ceny ropy, která se v pátek obchodovala na hranici okolo 45 dolarů za barel, se během jarních měsíců zvýší. Agentuře Reuters to sdělil írácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání.

Očekává se, že zástupci zemí z kartelu OPEC (Alžírsko, Angola, Ekvádor, Indonésie, Irák, Írán, Katar, Kuvajt, Libye, Nigérie, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Venezuela) se na své schůzce mohou shodnout na snížení těžby ropy. Tím by mohli způsobit její růst.

Ropa, kterou těží země OPECu se nazývá jako OPEC Basket. Do těžby ropy zasahuje ještě ropa Brent, kterou těží evropské státy v Severním moři. Spojené státy americké mají svou ropu pojmenovanou jako západotexaská, podle státu, kde se nejvíce těží. Rozdíl jednotlivých typů ropy je zejména v obsahu síry.

Růst cen ropy vyplývá i z předpokládaného zvýšení spotřeby, která se očekává v letních měsících v době prázdnin a dovolených.

Růst spotřebitelských cen v únoru meziročně zpomalil Lidí bez práce v únoru přibylo. Analytici předpokládají, že zaměstnanost ještě poroste