Nevalný ekonomický vývoj dopadá na všechny stejně a nevyhýbá se ani zlodějům. Ti tak zvyšují svou aktivitu. Potvrzují to policejní statistiky, které hovoří o růstu celkové kriminality, tedy i počtů vloupání do domácností a chalup.
Za první kvartál vzrostl meziročně počet vloupání do bytů zhruba o 10 %, do chat a chalup pak o zhruba o 15 %. Nejdramatičtější je však nárůst počtu vloupání u rodinných domů. Loňských 1308 nahlášených vloupání za první tři měsíce překonává 1825 letošních. Dostáváme se tak na alarmující 40 % nárůst v meziročním srovnání, uvádí zpráva Asociace soukromých bezpečnostních agentur s tím, že faktorů je více. Vliv má podle odhadů amnestie udělená prezidentem i přetrvávající krize.
Není možné podceňovat ani stále lepší organizovanost loupežných band,
uvedl Jiří Kameník, prezident Asociace soukromých bezpečnostních agentur s tím, že ruku v ruce pak jdou také úspory na zabezpečování jednotlivých objektů, jejichž majitelé se snaží ušetřit.
První kvartál přitom nebývá v počtu vloupání nejhorší. Nejvyšší aktivitu zloději vyvíjejí až v sezoně letních dovolených.
Ze zkušeností našich zákazníků víme, že zloděj u rodinného domu například vnikne pouze do dveří se snadno překonatelným zámkem,
uvedla Lucie Filová ze společnosti TOKOZ s tím, že ačkoli nelze paušalizovat, má zloděj většinou jistotu, že 20 – 30 let starý zámek, se kterým se u českých rodinných domů z 80 % setkávají, překoná některou z jednoduchých metod.