Hlavní navigace

Rodičovský příspěvěk můžete pobírat dva, tři nebo čtyři roky

Sdílet

Redakce 26. 11. 2007

V průběhu následujících týdnů by měly obdržet všechny matky (příp. otcové) pobírající rodičovský příspěvek informační dopisy z Ministerstva práce a sociálních věcí s novými formuláři žádosti o rodičovský příspěvek dle nového systému, který začne platit 1.ledna 2008. Rodič si musí vybrat, zda bude doma s dítětem dva, tři nebo čtyři roky. Existují tedy tři nové varianty a podle toho, jakou rodič zvolí, bude dostávat i výši rodičovského příspěvku.

Při zrychleném čerpání do dvou let věku dítěte dostane 11 400 Kč měsíčně, avšak tato varianta je možná pouze pro rodiče, kteří před odchodem na mateřskou měli mzdu alespoň 16 400 Kč měsíčně, tedy denně činila jejich mateřská 380 Kč. Tato skupina rodičů tak obdrží rodičovský příspěvek v celkové výši 216 tisíc korun. Klasické čerpání do tří let věku dítěte přinese rodičům 7 600 Kč měsíčně, celkem za dobu jeho pobírání 235 600 Kč. Rozhodne-li se rodič být s dítětem doma do 4 let jeho věku, bude mu náležet rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč měsíčně do 21 měsíců věku dítěte, dále pak do 4 let bude pobírat 3 800 Kč. Celkem tak dostane 224 600 Kč. U dětí dlouhodobě zdravotně postižených a dětí dlouhodobě těžce zdravotně postižených má nárok rodič na částku 7 600 Kč měsíčně až do sedmi let věku dítěte.

Jaké možnosti tedy mají rodiče dětí narozených před 1. lednem 2008?

Rodič, pečující o dítě, které bude 1. ledna 2008 mladší 22 týdnů se může rozhodnout mezi rychlejším, klasickým či pomalejším čerpáním rodičovského příspěvku. Rodič, pečující o dítě, které bude 1. ledna 2008 mladší 21 měsíců a starší 22 týdnů (resp. 31 týdnů u dětí narozených současně), má dvě možnosti, buď si zvolí klasické nebo pomalejší čerpáním rodičovského příspěvku. Rodič, pečující o dítě, které bude 1. ledna 2008 starší 21 měsíců a mladší 3 let věku, bude pobírat rodičovský příspěvek v základní výměře 7 600 Kč do 3 let věku dítěte a následně rodičovský příspěvek ve snížené výměře 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. A konečně rodič pečující o dítě, které bude 1. ledna 2008 starší 3 let, bude pobírat rodičovský příspěvek ve snížené výměře do 4 let věku dítěte.

Rodičovský příspěvek se vyplácí vždy na nejmladší dítě v rodině, ikdyž mají rodiče více dětí do čtyř let věku. Rodina tedy dostává pouze jeden rodičovský příspěvěk. Pokud se ale v rodině narodí další dítě, začne rodič pobírat příspěvek od začátku. Je to jediný případ, kdy lze zvolenou variantu změnit. Je důležité si tedy uvědomit, jak dlouho chce být rodič doma a jaké jsou jeho plány v zaměstnání. Jakmile se totiž pro některou z variant rozhodne, nemůže své rozhodnutí více měnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).