Hlavní navigace

Domácnosti zaplatí příští rok za elektřinu průměrně o 9,1 procenta víc

Sdílet

Redakce 26. 11. 2007

Jak dnes oznámil Energetický regulační úřad, zdraží elektrická energie pro domácnosti v České republice v příštím roce průměrně o 9,1 procenta. Poplatky za přenos a distribuci elektřiny se zvýší o 1,7 procenta a ne o 4 až 5 procent jak se odhadovalo. V konečném čísle zdražení však není zahrnuta nová ekologická daň, díky níž se cena za elektřinu zvýší přibližně o procento. Sazba daně činí 28,30 korun za megawatthodinu, ta se však neplatí, pokud je elektřina vyráběna z obnovitelných zdrojů.

Největší nárůst cen pocítí domácnosti, kterým dodává elektrickou energii společnost E.ON, a to o 11,1 procenta. Ceny Pražské energetiky vzrostou o 10,2 procenta. Zákazníci společnosti ČEZ zaplatí za elektřinu „pouze“ o 8 procent více než loni.

Ani ceny zemního plynu nezůstanou bez změny. Avšak zdražení nebude tak znatelné jako u elektřiny. Poplatky za přepravu zemního plynu se zvýší v novém roce o 5,2 procenta a platby za distribuci o 4,5 procenta. Konečná cena plynu se tak zvýší přibližně o jedno procenta.

Zdroj: iDnes.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).