Hlavní navigace

Řidiči pozor: Za zvlášť nebezpečnou jízdu hrozí v Chorvatsku až 3 roky

Sdílet

Arsen Lazarevič 8. 1. 2013

Pokud plánujete vyrazit do Chorvatska, pak je dobré vědět, že byla schválena novela trestního zákona Chorvatské republiky NN číslo 144/2012 ze dne 21.10.2012 s platností od 01.01.2013, podle které podléhá trestnímu stíhání tzv. rozpustilá jízda. Jak je „rozpustilá jízda“ definována?

Definice rozpustilé jízdy podle 226 novely trestního zákona:

Účastník silničního provozu, který se dopustí vážného porušení předpisů o bezpečnosti silničního provozu, řídí vozidlo v neschopném stavu způsobeném požitím alkoholických nápojů s koncentrací nejméně 1,50 g/kg alkoholu v krvi, nebo opiátů nebo psychotropních látek, nebo řídí auto v zakázaném směru, nebo předjíždí kolonu vozidel na nedostatečně zřetelném místě, nebo jezdí rychlostí, která přesahuje 50 km/h v osídlené obci nebo v oblasti s jasně uvedeným omezením rychlosti, způsobí nebezpečí ohrožení života a zdraví osob, bude potrestán odnětím svobody až na 3 roky.

Jedná se o varování pro české řidiče, zákony jsou velmi přísné a pokud bude jízda policistou definována jako zvláště nebezpečná, pak může řidič být potrestán odnětím svobody až na 3 roky. Nejčastěji se může jednat o překračování povolené rychlosti nebo předjíždění kolon automobilů na nebezpečném místě (dokonce i přes plnou čáru).

Zdroj: ÚAMK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).