Řecko sráží kurz koruny i cenu akcií

5. 5. 2010

Sdílet

I když státy eurozóny přislíbily Řecku obří peněžitou pomoc, jednotlivé národní parlamenty nebudou mít jednoduchou pozici při její realizaci, a tak ekonomická situace Řecka zůstává zahalena mlhou. Přispívají k tomu i pokračující masové protesty proti úsporným opatřením v samotném Řecku. Nejistota se přenáší do celé Evropy a nepříznivě ovlivňuje i středoevropské trhy. Přečtěte si komentáře některých analytiků k momentální situaci. 

Měny v regionu včera zůstaly pod silným tlakem plynoucím ze spíše stále se zvyšující se než klesající nervozity trhu kolem řeckého dluhu a možných problémů dalších evropských států. Dnes je jen malá šance na zlepšení, koruna patrně bude testovat psychologickou úroveň 26,00 a její proražení a další znatelné oslabení nad tuto hranici vypadá hodně pravděpodobně. K dolaru se i díky rychlému oslabování eura dostala koruna na 20,00, uvádí analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Ohledně Řecka panuje několik nejistot, které tíží trhy – jednak obava, zda členské státy eurozóny včas schválí pomoc v jednotlivých parlamentech, jednak obava, zda se Řecku podaří zavést úsporná opatření v současné atmosféře protestů. Nadále panují obavy i z dalších států eurozóny, které by mohly mít obdobné problémy. Nervozita na trzích se tak přenáší i na středoevropské měny, výrazně ztrácí i polský zlotý. U koruny jsou navíc rizikem také blížící se volby, říká Jiří Šimek ze společnosti Citfin.

Na akciový trh přinášejí nejistotu nejen vývoj ohledně realizovatelnosti dostatečné pomoci samotnému Řecku, ale objevují se i spekulace ohledně podobných problémů ve Španělsku, což by vzhledem k velikosti této ekonomiky znamenalo již skutečně „globální“ problém, doplňuje Martin Loos ze společnosti Cyrrus.

Během úterního obchodování podlehly trhy masivnímu prodejnímu tlaku a evropské akcie spadly na 2-měsíční zavírací minima. Problém se točí neustále kolem záchranného plánu pro Řecko a pochybností zda tato pomoc může odvrátit rozsáhlejší dluhovou krizi v eurozóně. Nebylo proto překvapením, že nejvíce utrpěly akcie bank jako Barclays, HSBC, Societe Generale, BNP Paribas nebo Deutsche Bank. Akcie španělských finančních domů Banco Santander a BBVA propadly o více než 7%, uvádí analytik Commerzbank Michal Doležal.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).