Hlavní navigace

Realizované ceny už padají jen u novostaveb

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 7. 2011

Nabídkové ceny starších bytů sice nadále mírně klesají u realizovaných cen ale již dochází k jejich mírnému nárůstu, alespoň o tom hovoří statistiky realitní kanceláře M&M Reality. Mezi několik málo okresů, kde podle společnosti došlo za posledních šest měsíců k drobné korekci cen cihlových bytů směrem dolů, patří Blansko, Litoměřice, Most, Semily, Třebíč či Ústí nad Orlicí. Důvod poklesu je jednoduchý: nabídka je vyšší než poptávka. S nižší poptávkou po nákupu nemovitostí souvisí velmi často i obtížná situace na místním trhu práce, uvádí společnost v tiskové zprávě.

Ovšem v průměru za Českou republiku už registrujeme růst cen v cihlové zástavbě v průměru v horizontu tří procent. Pokud se v Česku hovoří o stále trvajícím poklesu cen, nejde o ceny skutečně realizovaných obchodů. Jen pro příklad: Pokud bude majitel bytu chtít prodat svou garsonku na panelovém sídlišti za 20 milionů korun a dá takový požadavek i do inzerátu, rozhodně to neznamená, že se byt za takovou cenu i prodá. Postupně půjde samozřejmě s cenou dolů, ale ani to neznamená, že ceny skutečně klesají, upozorňuje Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

V případě panelových sídlišť se podle společnosti mírně snížily ceny v Blansku, v Českém Krumlově, Havlíčkově Brodě, Chomutově, Kroměříži, Prachaticích, Rokycanech, Semilech, Ústí nad Labem a ve Žďáru nad Sázavou. Ve zbytku republiky v případě panelových sídlišť došlo k velmi formální korekci směrem vzhůru. V průměru za celou Českou republiku se dá hovořit o stagnaci cen bytů v panelových sídlištích.

Jejich ceny šly v celostátním průměru od roku 2008 dolů zhruba až o čtyřicet procent. Nyní se dostaly na reálnou hodnotu – propad v případě neatraktivních panelových sídlišť splnil svou roli. Díky tomu se byty v panelu staly pro svou cílovou skupinu opět cenově dostupnými, vyjmenoval Jonáš.

Podle M&M Reality s potenciálem pro pokles cen tak zůstávají v Česku už jen novostavby. Zde do konce letošního roku odhaduje analýza realitní kanceláře M&M Reality propad cen ještě ve výši deseti procent. Nepředpokládáme, že zvýšení DPH zvýší i zájem kupujících o stále výrazně předražené nové developerské projekty. Ty jsou jen pro zajímavost v Česku při porovnání s podobnými projekty v Německu dokonce dražší. U nových domů půjdou ceny dolů v průměru o pět procent ještě do konce roku, řekl Miroslav Jonáš.Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 7. 2011 19:37

  Marek (neregistrovaný) 188.175.191.---

  Statistikám o realitách od realitní kanceláře budu věřit stejně jako třeba vývoji cen za pohonné hmoty vytvořené ÖMV.

 • 21. 7. 2011 10:46

  Jan Slanina

  To já bych teda té realitce věřil ještě méně, protože jakékoli tvrzení ÖMV je alespoň do jisté míry verifikovatelné (vidíte ceny na stojanech a lidé tankují natolik často, aby si historii mohli ověřit třeba na výpisech z kreditní karty).
  Ceny nemovitostí jsou ale takřka neověřitelné, zejména proto, že se u nich různě fixluje kvůli dani z převodu.
  Ale je zábavné, jak dlouho už nám realitky říkají, že právě tady je to dno:-)

 • 21. 7. 2011 15:16

  michal (neregistrovaný) ---.85.broadband.iol.cz

  Co to je ÖMV ? Myslím, že něco, co skoro 20 let neexistuje podobně jako OPBH, ČSD, VB :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).