Hlavní navigace

Reakce AČSS na výrok premiéra o zrušení výhod stavebního spoření

Sdílet

Redakce 4. 1. 2008

Výrok premiéra Mirka Topolánka, že „stavební spoření nemá už charakter stavebního spoření“, považuje Asociace českých stavebních spořitelen za nepodložený hned z několika hledisek. Jen v roce 2007 si lidé ze systému stavebního spoření půjčili odhadem více než 70 miliard korun, tedy o třetinu více než v roce předešlém. Další peníze investovala do bydlení podstatná část klientů, kteří si vybrali peníze po pětiletém spoření.

Stavební spořitelny spravují zhruba 5,1 milionu smluv o stavebním spoření ve fázi spoření a téměř 600 tisíc smluv ve fázi úvěru. Od roku 1993 poskytly stavební spořitelny klientům více než 300 miliard korun v podobě téměř 1,5 miliónu zcela účelových úvěrů na bydlení. Dá se říci, že prakticky každá česká rodina má stavební spoření a výkonnost stavebního spoření v poskytování dostupných úvěrů roste každým rokem. Nejenže tím plní stále lépe svou základní funkci, ale dokazuje jednoznačně smysluplnost své existence.

Zdroj: Tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 1. 2008 19:20

  Mike Rosoft (neregistrovaný)
  Tráva je zelená, nebe je modré - tato fakta jednoznačně dokazují, že stavební spoření je využíváno hlavně na financování bydlení a není zneužíváno na financování čehokoli jiného.
  Důkaz jsem provedl na stejně relevantních faktech jako AČSS, ale to si přeci musí uvědomovat každý kdo má IQ větší než číslo bot. Když už se pokouší o manipulaci, mohli se alespoň pokusit udělat to trochu míň okatě.
 • 4. 1. 2008 21:44

  Tomáš Marný (neregistrovaný)
  To snad muselo psát Topolánkovo dvojče, ne?

  "Dá se říci, že prakticky každá česká rodina má stavební spoření " - ano, proti tomu se nedá nic namítat, některé české rodiny dokonce mají stavební spoření na každého člena, pak to spoření vyberou a jedou do Afriky, jako paní Topolánková s dcerami, že? BTW kdyby Topolánek necizoložil, možná by se s tou podporou tak neunáhloval, aby mohla rodinka třeba do Jižní Ameriky...

  "Stavební spořitelny spravují zhruba 5,1 milionu smluv o stavebním spoření ve fázi spoření a téměř 600 tisíc smluv ve fázi úvěru.- těměř 600 tis. to je taky třeba 510 tis. smluv, že? Takže se nám tady vysvětluje, že poměr spoření : úvěry je zhruba 10:1, neboli že cca 90% lidí používá stavební spoření na cokoli jiného, jen ne na bydlení?
 • 5. 1. 2008 11:09

  xXx (neregistrovaný)
  Bla bla bla.... Je mi z té vší demagogie na blití. Takže z tvého tvrzení pro změnu vypývá, že pokud si střadatel nevezme ke stavebnímu spoření úvěr, automaticky naspořené peníze nepoužije na bydlení ? Soudím, že tento dojem jsi získal na základě vlastního přístupu k investování peněz ze stavebního spoření... Jenže nejsme všichni jako ty, chápeš ?
 • 5. 1. 2008 12:56

  Fantomas (neregistrovaný)
  Hoši, nač ten prudký tón. Stát svou podporou dává stavebním spořitelnám konkurenční výhodu, čekali ste snad, že návrh na její omezení přivítají jako správné opatření k úsporám ve státním badžetu?
 • 5. 1. 2008 14:32

  vvvvvvvvvv (neregistrovaný)
  Váš "komentář" se vymyká strategii Modré šance, tj. urvi, kde můžeš . Pokud opomenu odbornost finančního poradce, mohu znát alespoň Vaši politickou orientaci ???
 • 5. 1. 2008 14:50

  Mike Rosoft (neregistrovaný)
  Už chápu proč si AČSS nedala moc práce s tou jejich manipulací. Zřejmě jde o to ovlivnit mínění lidí jako jste Vy - lidí, kteří nejsou schopni porozumět psanému textu. Stojím si za tím, že v článku prezentovaná fakta nedokazují ani nevyvracejí nic kolem využívání/zneužívání SS. Škoda pro Vás, že to vidíte jenom v případě, že jsou fakta dotažená ad absurdum.

  A ano peníze ze stavebního spoření jsem zatím nikdy nepoužil na svoje bydlení a ani v budoucnu to nemám v plánu. Jsem si jistý, že nejsou všichni jako já, ale v tomto ohledu je (nejen) IMHO většina jako já. A ruku na srdce - všichni ve Vašem okolí pomocí SS financují své bydlení?
 • 6. 1. 2008 0:23

  anonymní
  Nevím o čem svědčí posuzování relevantnosti argumentace obsažené v článku, jen na základě přečtení si několika vět, bez zohlednění souvislostí, jako třeba faktu, že stavební sektor související přímo s bydlením byl koncem minulého roku doslova přetížen pod tlakem poptávky po stavebních prácích. Přitom můžeme hovořit jen o výstavbě nového bydlení a rekonstrukcích (zateplování apod.) stávajících domů. Objemy investic byly obrovské a stavební spoření se na nich podílelo významnou měrou. Většina mladých lidí používá pro nákupy vlastního bydlení stavební spoření, stejně jako většina majitelů RD (alespoň v mém okolí) z něj financuje rekonstrukce svých domů. Ovšem nejpodivnější (a bohužel to přesně vystihuje současnou mentalitu pseudointelektání části českého národa) mi přijde samotná Vaše potřeba vyjádřit se veřejně k úrovni argumentace obsažené v článku. Pokusím se shrnout Váš přístup. Vy, jelikož máte pravděpodobně uzavřenou smlouvu o stavebním spoření, abyste jak sám říkate, mohl zneužít státní podpory - to co děláte totiž nic jiného není, jste si přečetl výše uvedený článek z důvodu potřeby být informován o vývoji situace ve věci stavebního spoření a znal odpověď na otázku, zda budete či nebudete moci a jak dlouho státní podporu zneužívat. Načež jste byl pobouřen lichostí argumentace AČSS (která nepochybě hájí své zájmy) a to i přesto, že byla vlastně Váš prospěch - chtějí aby Vám bylo nadále dovoleno zneužívat statní peníze. Tento Váš přístup vnímám nejen jako nelogický, ale i lehce zpupný. Nepředpokládám, že by jste trpěl výčitkami, proč tedy máte potřebu (opět mírně demagogicky) se obhajovat tvrzením, že v přístupu ke zneužívání příspěvků je většina lidí jako Vy ? Víte, ono to je možná trochu o stavu charakteru ve společnosti... Dovolte tedy abych se pokusil zodpovědět Vaši závěrečnou otázku. Jelikož Vám toto pojetí jistě není cizí, použiji rétoriku pana Klause. Vaše poslední otázka je špatně položená. Správně by měla znít: Ruku na srdce - všichni ve Vašem okolí zneužívají stavební spoření ?
 • 5. 1. 2008 22:08

  anonymní
  Banky se obávají možnosti stavebního spoření na refinancování hypoték po době fixace.Lze si totiž zajistit úvěr na 3,7%po celou dobu splácení.A i meziůvěr, pokud je na kratší dobu je výhodnější než hypotéka.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).