Hlavní navigace

Asociace českých stavebních spořitelen upozorňuje, že vyznění článku pátečních Hospodářských novin může být zavádějící

Výrok premiéra Mirka Topolánka, že „stavební spoření nemá už charakter stavebního spoření“, považujeme za nepodložený hned z několika hledisek. Jen v roce 2007 si lidé ze systému stavebního spoření půjčili odhadem více než 70 miliard korun, tedy o třetinu více než v roce předešlém. Další peníze investovala do bydlení podstatná část klientů, kteří si vybrali peníze po pětiletém spoření.

Sdílet

„Stavební spoření je tak vedle hypoték nezastupitelným pilířem financování bydlení. Přitom průměrný úvěr poskytnutý stavební spořitelnou je zhruba pětkrát nižší než průměrná hypotéka. Mimo jiné to znamená, že stavební spořitelny ročně poskytnou přibližně trojnásobně vyšší počet úvěrů než hypoték poskytnutých bankami, a to často i lidem, kteří si jiné zdroje financování nemohou dovolit,“ upozorňuje Vojtěch Lukáš, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Výkonnost stavebního spoření v poskytování dostupných úvěrů roste každým rokem. Nejenže tím plní stále lépe svou základní funkci, ale dokazuje jednoznačně smysluplnost své existence.

Zatímco jsme svědky krize amerického hypotečního trhu, země jako Německo, Rakousko a Česká republika se mohou spolehnout na stabilní pilíř, který je jen velmi málo ovlivněn výkyvy úrokových sazeb. Úvěry poskytnuté v sektoru stavebního spoření proto celkově za rok 2007 nezdražily, navzdory tomu, že Česká národní banka čtyřikrát zvýšila úrokové sazby!

Stavební spořitelny spravují zhruba 5,1 milionu smluv o stavebním spoření ve fázi spoření a téměř 600 tisíc smluv ve fázi úvěru. Od roku 1993 poskytly stavební spořitelny klientům více než 300 miliard korun v podobě téměř 1,5 miliónu zcela účelových úvěrů na bydlení. Dá se říci, že prakticky každá česká rodina má stavební spoření.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).