Hlavní navigace

Raiffeisenbank meziročně klesl zisk o více jak polovinu, ušetřila na marketingu a zaměstnancích

13. 11. 2020

Sdílet

Za tři čtvrtletí roku 2020 vykázala Raiffeisenbank čistý zisk ve výši 1,7 miliardy korun, což ale představuje meziroční pokles o 53,2 %. Celkové provozní výnosy poklesly o 12,3 % na 7,72 miliardy Kč. Informovala o tom banka ve své zprávě.

Prvních devět měsíců letošního roku se neslo ve znamení řešení nestandardních situací a reakcí na pandemii koronaviru, která velmi ovlivnila jak pracovní, tak osobní život nás všech. I přes všechna úskalí, kterými jsme jako banka procházeli, se nám podařilo nejen spustit plánované služby, ale také uzavřít řadu důležitých obchodních transakcí, z čehož mám velkou radost, komentuje situaci v Raiffeisenbank její generální ředitel Igor Vida.

Raiffeisenbank v rámci posledních měsíců spustila digitální platformu s názvem ePEEDTRACK, jejíž cílem je podpořit export českých výrobků a služeb do zahraničí. Výrazně se nám dařilo také v oblasti factoringu, kde pokračujeme ve zvyšování tržního podílu. Realizovaný faktoringový obrat bezmála 20 miliard za prvních 9 měsíců roku je o 23 procent vyšší než za stejné období v loňském roce, díky čemuž dosahujeme tržního podílu přes 15 procent, vyjmenovává úspěchy Igor Vida.

Ve zkratce:

  • Objem poskytnutých úvěrů: 255 miliard Kč
  • Objem přijatých vkladů: 324 miliard Kč
  • Celková aktiva: 423 miliard Kč
  • Čistý zisk: 1,7 miliardy Kč
  • Kapitálová přiměřenost k 30. 9. 2020: 19,6 %

Celková aktiva banky dosáhla 423 miliardy Kč a meziročně tak vzrostla o 13,4 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 2,6 % na 255 miliard Kč. K růstu došlo v oblasti financování firem i domácností, u domácností zejména hypotečních úvěrů.

Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 17,8 % na 324 miliard Kč. Stejně jako v případě poskytnutých úvěrů je růst v přijatých vkladech tažen jak firmami, tak domácnostmi.

Naopak provozní náklady se v meziročním srovnání snížily o 1,4 % na 4,7 miliardy Kč. Banka ušetřila snížením výdajů na marketing a nákladů na zaměstnance.

Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek dosahují výše 844 milionů Kč. V meziročním srovnání došlo k navýšení o 1,2 miliardy Kč kvůli očekávaným úvěrových ztrátám v důsledku očekávaného zhoršení makroekonomického prostředí v souvislosti s epidemií koronaviru. Kvalita úvěrového portfolia podle banyk ale zůstává na vysoké úrovni s nízkým objemem úvěrů v selhání a rizikových úvěrů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 11. 2020 12:27

    bez přezdívky

    No oni si ty peníze začali hledat už jinde. Včera mi přišel mail, že mi od ledna zpoplatní kreditní kartu, jejíž vedení jsem měl mít k plnému účtu zdarma.
    Spoléhají na to, že to lidé nevypoví a každý měsíc je zkásnou...
    Ach jo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).