Hlavní navigace

Sněmovna podpořila zákon o náhradním výživném

13. 11. 2020

Sdílet

Poslanci 13. listopadu 2020 ve třetím čtení schválili návrh na náhradní výživné. Zákon má pomoci samoživitelkám a samoživitelům, kterým jejich partner případně partnera nepřispívá na dítě. Začít platit by měl od července 2021. Odhaduje se, že zlepší situaci zhruba 24 tisící dětí. O náhradní výživné budou rodiče moci požádat stát prostřednictvím úřadu práce, a to ve výši, které stanoví soud.

O potřebě náhradního výživného tu diskutujeme už 15 let a je trošku ostuda, že jsme tuhle nespravedlnost vůči dětem trpěli tak dlouho. Vždyť Slováci mají náhradní výživné už od roku 2005. Jsem ale nesmírně ráda, že jsme dnes dali jasně najevo, že platit výživné je normální a že naše společnost už nebude tolerovat to, že se jeden z rodičů na své dítě vykašlal, zdůraznila Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí.

Nárok na náhradní výživné budou mít samoživitelé, kteří svou situaci aktivně řeší. Což znamená, že využili všech zákonných možností a kvůli neplacení alimentů podali návrh na exekuci, případně jim běží soudní výkon rozhodnutí. Rodiče budou mít také možnost využít pomoci Úřadu práce ČR a návrh na exekuci vyplnit přímo s pracovníkem na kontaktním pracovišti úřadu.

Rozhodnutí, zda soud rodiči náhradní výživné vyplatí, bude vydáno nejpozději do 30 dnů od dodání veškerých potřebných dokumentů. Neplnění vyživovací povinnosti pak bude samoživitel či samoživitelka po přiznání na jeho nárok Úřadu práce ČR dokládat každé čtyři měsíce. Na základě toho pak bude moci náhradní výživné pobírat po dobu 24 měsíců. Částku náhradního výživného bude po neplatiči vymáhat stát přes úředníky Úřadu práce ČR. Výši výživného jak je psáno výše, stanovuje soud. Maximálně ale půjde o částku 3000 na jedno dítě.

Náklady na výplatu náhradního výživného se během prvního roku účinnosti zákona odhadují na 891 milionů korun. A za každý následující rok pak na 881 milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).