Hlavní navigace

Radu ČNB by měl volit senát, tvrdí politici

Sdílet

Arsen Lazarevič 28. 11. 2013

Zatímco až dosud jmenoval bankovní radu prezident, politici si podle Hospodářských novin přejí, aby oni měli toto právo volby. Systém by měl být podobný jako u ústavních soudců, čili by mělo být třeba souhlasu Senátu, uvedl pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka. Podle právníka a znalce ústavního práva Pavla Hasenkopfa nemůže radu ČNB nikdo odvolat, je to možné jen ve výjimečných případech: 

Přesněji, člen bankovní rady ČNB může být odvolán jen tehdy, přestane-li splňovat podmínky pro jmenování, např. přestane být bezúhonný nebo způsobilý k právním úkonům.  Teoreticky by se dalo tvrdit, že přestal být „v měnových záležitostech nebo v oblasti finančního trhu uznávanou a zkušenou osobností“ (srovn. § 6 odst. 6 zákona č. 6/1993 Sb., o ČNB), ale to je velmi arbitrární kritérium, nadto bych chtěl bych vidět toho smělce, který bude tvrdit, že se to přihodilo všem členům bankovní rady současně, uvedl Hasenkopf.

Podle něj je třeba vycházet z toho, že měnové intervence nejsou rozhodnutími jednotlivých členů Bankovní rady, ale Bankovní rady jako celku. Chtít odvolat člena Bankovní rady za to, jak v Bankovní radě hlasoval, by bylo stejně nepříčetné a absurdní, jako chtít odvolat poslance za to, jak hlasoval ve Sněmovně, dodal. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).