Hlavní navigace

Půjčujeme si zejména na spotřební elektroniku a bílé zboží. A hlavně u nebankovních společností

Sdílet

Nejčastěji si Češi půjčují na spotřební elektroniku nebo bíle zboží. Vyplynulo to z průzkumu realizovaného Českou bankovní asociací. Půjčování na předměty denní spotřeby přitom podle asociace ukazuje zejména na impulzivní charakter půjčování.

Hlavním důvodem k půjčování, kteří lidé uvedli, jsou pro 41 % z nich výhodné splátky. Dalších 37 % přiznává svou neochotu si na danou věc našetřit a 35 % si bere půjčku z aktuálního nedostatku finančních prostředků.

Mezi věcmi, které si lidé za půjčku pořizují, dominuje spotřební elektronika (30 %), bílé zboží (24 %), ale i bytové zařízení (15 %) a automobily (22 %). Češi již nejsou tak zvyklí si šetřit na konkrétní nákup jako tomu bývalo dříve a jsou relativně více netrpěliví. Proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců. Řada spotřebitelů má přitom dvě a více půjček což pochopitelně zvyšuje riziko platební neschopnosti a následnou nutnost konsolidace půjček, říká výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Průměrná výše půjčky je 45 000 Kč. Více než třetina dotázaných si ale půjčila přes 100 000 Kč. Čtvrtina naopak méně než 10 000 Kč, tudíž rozptyl výše půjček je velký.

Nejvíce si pak lidé půjčují u nebankovních společností nebo přímo od prodejců zboží (66 %). Pouze 44 % Čechů si půjčí u banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).