Platba kartou je sice „zdarma“, jak rádi uvádějí vydavatelé karet, nicméně na pozadí plateb běží celá série poplatků, které si přeúčtovávají mezi sebou banky, zpracovatelé transakcí a obchodníci. To však běžný držitel karty nijak nepociťuje.
Jedním ze skrytých poplatků, který má vliv na konečnou zaúčtovanou částku, je tzv. kurzová marže, která se aplikuje u plateb v cizí měně. Jde o rozdíl mezi kurzem, který přišel k vydavateli karty od kartové společnosti a výslednou částkou, která skutečně byla držiteli karty zaúčtována. Kurzové rozdíly při platbě kartou jsou dalším ze zdrojů příjmů vydavatele karty.
UniCredit Bank byla předposledním vydavatelem karet, který u kreditek používal původní, čistý kurz kartové společnosti, čímž platba v cizí měně byla pro držitele karty velmi výhodná. To se změní s novým sazebníkem banky, který s platností od 1. 3. 2018 zavádí převodní poplatek za konverzi měn 0,5 % z částky.
Příklad: Pokud kreditní kartou UCB zaplatíte ekvivalent 10 000 Kč například v eurech, banka si za tuto transakci naúčtuje poplatek 50 Kč (0,5 % z 10 000 Kč). Kurz nadále bude podle kartové společnosti (narozdíl od karet debetních, u kterých UCB používá vlastní kurzy deviza-prodej).
Čtenáře jen uklidníme, že i přes tento poplatek nepůjde o dramatické zdražení oproti konkurenci, která sice transakční poplatek neúčtuje, ale má zase zvýšenou kurzovou marži.
Poslední bankou, která u kreditních karet používá středový (tj. pro držitele karty výhodný) kurz kartové společnosti bez dalších poplatků za transakci v cizí měně, je Hello Bank se svojí kreditní kartou (u karet debetních má naopak aplikovanou kurzovní marži).