Hlavní navigace

UniCredit Bank zavádí u kreditek poplatek za transakci kartou v cizí měně

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 21. 2. 2018

Platba kartou je sice „zdarma“, jak rádi uvádějí vydavatelé karet, nicméně na pozadí plateb běží celá série poplatků, které si přeúčtovávají mezi sebou banky, zpracovatelé transakcí a obchodníci. To však běžný držitel karty nijak nepociťuje.

Jedním ze skrytých poplatků, který má vliv na konečnou zaúčtovanou částku, je tzv. kurzová marže, která se aplikuje u plateb v cizí měně. Jde o rozdíl mezi kurzem, který přišel k vydavateli karty od kartové společnosti a výslednou částkou, která skutečně byla držiteli karty zaúčtována. Kurzové rozdíly při platbě kartou jsou dalším ze zdrojů příjmů vydavatele karty.

UniCredit Bank byla předposledním vydavatelem karet, který u kreditek používal původní, čistý kurz kartové společnosti, čímž platba v cizí měně byla pro držitele karty velmi výhodná. To se změní s novým sazebníkem banky, který s platností od 1. 3. 2018 zavádí převodní poplatek za konverzi měn 0,5 % z částky.

Příklad: Pokud kreditní kartou UCB zaplatíte ekvivalent 10 000 Kč například v eurech, banka si za tuto transakci naúčtuje poplatek 50 Kč (0,5 % z 10 000 Kč). Kurz nadále bude podle kartové společnosti (narozdíl od karet debetních, u kterých UCB používá vlastní kurzy deviza-prodej).

Čtenáře jen uklidníme, že i přes tento poplatek nepůjde o dramatické zdražení oproti konkurenci, která sice transakční poplatek neúčtuje, ale má zase zvýšenou kurzovou marži.

Poslední bankou, která u kreditních karet používá středový (tj. pro držitele karty výhodný) kurz kartové společnosti bez dalších poplatků za transakci v cizí měně, je Hello Bank se svojí kreditní kartou (u karet debetních má naopak aplikovanou kurzovní marži).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 3. 2018 9:56

    Deny (neregistrovaný) 193.86.243.---

    Zajímalo by mě, jaká je teď nejvýhodnější česká kreditka na platby v zahraničí. Díky .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).