V dnešní době si lidé půjčují na kdeco. Obecná zásada říká, že pokud je potřeba si na něco půjčit, měly by to být jen věci, které mohou zlepšit vaši situaci. Například lednice, pračka, oprava auta apod. V žádném případě byste si neměli půjčovat na věci, které jsou jen na pouhou spotřebu. Třeba na dovolenou, lepší telefon nebo větší televizi.
I přes to se ale každoročně najde řada Čechů, kteří po dovolené touží tak moc, že ačkoli nemají vlastní finance, neubrání se půjčce, aby mohli za vytouženým odpočinkem. Splácení dluhu za dovolenou ale dokáže domácí rozpočet zatížit klidně na několik let. Sehnat pak peníze na opravu auta nebo nákup nové pračky bude obtížné. Zvažte různé scénáře. Co když onemocníte, stane se vám nepříjemný úraz a na měsíc či dva vypadnete z pracovního procesu? Zase si vezmete úvěr? Další úvěr zvyšuje riziko nesplácení, bude tudíž dražší, nehledě na to, že seriózní instituce vám pravděpodobně nebudou chtít půjčit vůbec,
říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Než podepíšete úvěrovou smlouvu, musíte si být na 100 % jisti, že úvěr potřebujete, že jej zvládnete splatit a že vám pomůže zlepšit vaši situaci, nebo alespoň zabrání zhoršení stávající situace.
Zajímejte se včas o to, jak funguje předčasné splacení, kolik stojí, jaký bude mít vliv na splácení třeba reklamace nebo zrušení zájezdu. Ptejte se a řešte každý detail. Nechte si vše vysvětlit a ukázat ve smlouvě nebo jejích podmínkách, nenechte se zviklat ústními a ničím nepodloženými sliby a buďte obezřetní. Výhodná je v tomto ohledu e-mailová komunikace nebo písemné shrnutí.