Hlavní navigace

Průzkum: Češi se nejvíc bojí úrazů. Pojišťovat by ale měli spíš vážné nemoci

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 8. 2017

Češi si v rámci životního pojištění bohatě kryjí riziko úrazů, ale na vážné nemoci zapomínají. Pan Novák uzavřel životní pojištění, a když jsem mu tvrdil, že by se měl soustředit hlavně na riziko invalidity, rozhodně byl proti, protože, jak zdůrazňoval, jeho zdraví je železné. A tak ho zajímalo hlavně denní odškodné. Přemlouval jsem. Všechno marné. Měsíčně právě za toho odškodné pak platil přes 250 korun, a protože si za celou dobu jednou podvrknul kotník, dostal 5000 korun. Skutečná rána ale následovala o rok později. Rakovina a měsíční propad v příjmech přes 10 tisíc korun. Tohle bohužel pojištěné neměl, to už spadalo právě do rizik invalidity, uvedl exemplární příklad jeden z obchodníků Allianz pojišťovny.

Že podobně uvažuje značný počet Čechů, vyplývá i z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust ukazuje. Lidé se podle výsledků cítí nejvíce ohroženi dlouhodobou pracovní neschopností (24,2 %), autonehodou (22,8 %) a úrazem (20,2 %). Nejméně se lidé obávají, že by jim momentálně hrozilo úmrtí. Přitom by ale smrt podle 36 % respondentů nejvýrazněji ovlivnila rodinný rozpočet.

Ze statistik přitom vyplývá, že se Češi častěji potýkají s vážnými nemocemi, nežli s následky větších úrazů. Pozorujeme částečně paradoxní situaci, že se lidé obávají méně pravděpodobných rizik, upozornil Michal Knapp, generální ředitel společnosti Broker Trust.

Největší dopad na rodinné finance by měla zpravidla invalidita, kterou se ale jako největším rizikem cítí ohroženo jen 7,5 % účastníků průzkumu a za největší hrozbu z hlediska výpadku příjmů ji považuje jen 11 % lidí, popisuje Knapp výsledky průzkumu s tím, že většina lidí rovněž podceňuje hodnotu svého budoucího příjmu a rizika s ním spojená a je jim bližší pojištění našeho auta nebo domu než pojištění vlastní schopnosti vydělávat peníze na živobytí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).