Pokud už se lidé rozhodnou investovat do privátních firemních dluhopisů, často nemají dostatek informací a znalostí. V poslední době navíc výrazně narostl počet těch, kteří naletěli tzv. finančním šmejdům a nakoupili velmi rizikové a špatné dluhopisy s vidinou velkého zisku. Neznalost Čechů totiž hraje do karet firmám, využívajícím agresivních obchodních metod s cílem prodat rizikové dluhopisy.
S těmito praktikami se podle průzkumu setkala desetina Čechů. Nejčastější zkušenost byla prostřednictvím telemarketingu, kdy jim nabízeli privátní firemní dluhopisy a slibovali garantované vysoké zisky při nulovém riziku. Nejčastěji pak Češi investují do firemních dluhopisů částku v rozmezí 20 000 – 50 000 Kč s průměrnou úrokovou sazbou 6,5 % a splatností 5 let. Už to by přitom mělo být podezřelé. Pokud vám někdo nabízí dluhopisy s nadstandardní úrokovou sazbu i nad 10 % ročně a zároveň tvrdí, že taková investice s sebou nenese žádné riziko, prostě lže. Před takovým finanční poradcem se mějte na pozoru a investice do těchto firemních dluhopisů pečlivě zvažte,
říká tisková mluvčí serveru Rizikovédluhopisy.cz Eliška Skřivanová.
Firemní dluhopisy totiž vůbec nejsou zajištěné a dohled ČNB je v tomto případě jen formální. Většina firemních dluhopisů není ani volně obchodovatelná. Nemůžete je tedy snadno prodat, pokud potřebujete peníze dříve. Není ani výjimkou, že dluhopisy v řádu několika miliard emitují a důvěřivým klientům nabízejí i firmy, na které byly podány návrhy na insolvenci. U takových firem je zcela zřejmé, že nebudou schopny dostát svým závazkům a drobní investoři o své peníze, bohužel, přijdou.