Spočítejte si...

Zavřít

Průměrný Čech jede vlakem jednou za 3 týdny

Osobní železniční přeprava má v Česku tradici. Každý den nasedne do vlaku průměrně 0,5 milionů lidí, kteří využívají vnitrostátní, ale i mezistátní dopravu. Ročně tak na jednoho Čecha připadá sedmnáct jízd vlakem. Vyplývá to z loňského průzkumu Mezinárodní železniční unie UIC.

Češi zaujímají v zemích evropské sedmadvacítky vrchní příčky. Nejvíce zcestovalí jsou Švýcaři, kteří s průměrnými 50 jízdami ročně zaujímají vrchol žebříčku. Hned za nimi jsou Němci (s 23 jízdami), Belgičané (21), Nizozemci (20) a Francouzi (18). Na samém chvostu jsou Švédové se čtyřmi jízdami, Rumuni se třemi a Řekové, kteří se ročně vlakem projedou jen dvakrát.

Vysoké popularitě vlaků se Česko těší již od dob položení prvních kolejí ještě za rakousko-uherského mocnářství. Železniční síť v České republice patří mezi nejhustější sítě na světě. Délka všech kolejí je 9612 kilometrů.

O letních trendech cestování vlakem si přečtěte v článku: Letní cestování vlakem zlevní, vydělat na tom mají všichni

Letos končí platnost EHIC průkazů vydaných v roce 2004 Na českých silnicích ubylo nepojištěných vozidel        
XXL
XXL (neregistrovaný)
16. 7. 2009 20:11 Nový

Nejsem

celé vlákno
Nejsem průměrný Čech, jedutak bajvočko 3x, ale ročně.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
17. 7. 2009 8:00 Nový

Re: taky nejsem

celé vlákno
No vidíte, já jezdil vlakem 3x za pětiletku, nyní musím do práce dojíždět, a jezdím vyjma dovolené 4x týdně tam a 4x týdně zpět. Taky nebudu Ø Čech.
Jízda vlakem je sice oproti autu o 7 minut delší, ale nemám pak problémy, kde zaparkovat. Od vlaku to mám do práce 3 minuty, z parkoviště 1,5 minuty, když se podaří ráno najít flek. Když se flek najít nepodaří nebo nejedu hned ráno, jde o podstatně delší vzdálenost.
Někdo vlakové spoje nemůže využít, protože tam zkrátka neexistují - byly zrušeny v rámci postkomunistické euforie ze strany ODS, a jak všichni víme, rušit jde snadno, ale obnovit nebo udělat něco nově už jaksi nejde. Někde koleje ani nevedou, obsluhuje tam jen autobus