Hlavní navigace

Letos končí platnost EHIC průkazů vydaných v roce 2004

Sdílet

Redakce 16. 7. 2009

V průběhu letošního roku skončí platnost Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), který je implementován do karet zdravotních pojišťoven. Platnost EHIC průkazů je 5 let od data jejich vydání. V případě cizinců pracujících v Česku je platnost kratší.

Zdravotní pojištovny chystají plynulou výměnu průkazů formou zaslání karty dopisem s dvoutýdenním předstihem. Problémy při výměně průkazů mohou nastat v okamžiku, kdy nemáte v pořádku vaši adresu nebo máte vůči vaší zdravotní pojišťovně nějaké povinnosti. Nejčastějším důvodem je nezaplacení povinných odvodů zdravotního pojištění.

O nový průkaz EHIC můžete požádat i před koncem platnosti, který je uveden na kartě. Stačí zajít na nejbližší pobočku vaší zdravotní pojišťovny a vyplnit žádost. Po předložení platného dokladu totožnosti a průkazu pojištěnce vám pojišťovna do dvou týdnů vystaví nový průkaz. Na počkání můžete dostat náhradní doklad, který má omezenou platnost, ale můžete ho použít jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

Karty EHIC platí ve všech zemí Evropské unie. Po předložení ve veřejných zdravotnických zařízení vám je poskytnuta zdarma zdravotní péče. V soukromých ordinacích nebo nemocnicích je nutná vaše finanční spoluúčast, kterou vám zpětně proplatí vaše zdravotní pojišťovna.

Praktické informace o kartách EHIC si přečtěte v článku: Úraz a nemoc v zahraničí vás může přijít na tisíce. Jak tomu předejít?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).