Hlavní navigace

Průměrná splátka hypotéky je 7565 Kč. Čtvrtina klientů má tři a více úvěrů

Sdílet

V roce 2018 dosáhla průměrná měsíční splátka úvěru částky 7565 Kč. To je aktuálně necelá čtvrtina (23,7 %) průměrné hrubé měsíční mzdy. Současně však měla čtvrtina klientů bank a dalších finančních institucí otevřené tři a více úvěrových smluv. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Až do roku 2015, kdy tento poměr dosahoval dokonce 27,5 %, se výše průměrných splátek zvyšovala rychleji než průměrná mzda. Během posledních tří let však klesl tento poměr téměř o 4 procentní body, což lze vysvětlit zejména rychlejším růstem mezd oproti tempu růstu zadlužení. Zároveň během období historicky nejnižších úrokových sazeb klesla řadě lidí především při refinancování starších hypotečních úvěrů měsíční splátka až o několik tisíc korun měsíčně, říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Téměř polovina klientů bank a nebankovních institucí měla otevřenou jen jednu úvěrovou smlouvu. Dalších 26 % klientů ale mělo tři a více smluv, z čehož 6,5 % lidí mělo pět a více otevřených smluv.

S rostoucím počtem úvěrových smluv se ale zvyšuje riziko, že se lidé dostanou do problémů se splácením. Zatímco mezi klienty s jednou smlouvou se riziko nesplácení pohybuje pod deseti procenty, u klientů s pěti smlouvami jde již o 15 % a u klientů s 6 a více smlouvami je rizikem nesplácení postižen dokonce každý pátý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).