Hlavní navigace

Průměrná mzda je o 562 Kč vyšší. Přidali i vám?

Gabriela Hájková

Průměrná mzda se v letošním třetím kvartálu zvýšila meziročně o 562 Kč (2,4 %). V současnosti tedy činí 24 089 Kč. Po odečtení inflace reálně rostla oproti minulému roku o 0,6 %. Podle ekonomů je ale průměrná mzda číslo, na které nedosáhnou celé dvě třetiny zaměstnanců.

V podnikatelské sféře činí průměrná mzda aktuálně 24 112 Kč a je meziročně vyšší o 2,7 %. Reálně vzrostla o 0,9 %. V nepodnikatelské sféře tento ukazatel odpovídá 23 986 Kč a meziročně je vyšší o 1,1 %. Reálně však klesla o 0,7 %. Český statistický úřad k datům uvádí, že platy v nepodnikatelské sféře reálně meziročně klesají od druhého kvartálu 2010.

V příštím roce očekávám růst nominálních mezd na úrovni 3 %. Míra inflace by se poté měla pohybovat lehce nad touto úrovní. Z toho vyplývá, že reálně bude růst mezd stagnovat nebo bude dokonce záporný, uvedl k vývoji průměrné mzdy Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ s tím, že dopad klesající reálné mzdy pocítí především zaměstnanci v nepodnikatelské sféře. To se týká např. pracovníků bezpečnostních složek, kde se předpokládá zmražení jejich platů až do roku 2014, dodal Novák.

Našli jste v článku chybu?