Hlavní navigace

Prověřit nemovitost můžete před koupí i bez realitky

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 4. 2015

Zvyklosti Čechů při koupi nemovitosti se mění. Na jedné straně sílí skupina, která si chce vše obstarat po vlastní ose a není ochotna platit provizi realitním kancelářím. Důkazem budiž nárůst počtu serverů, kde si samotnou transakci domlouvají lidé mezi sebou bez využití prostředníka. Prvním webem, který tuto myšlenku přinesl a je také stále nejnavštěvovanější, je portál Bezrealitky.cz.

Na druhé straně klienti, kteří se pro realitní kancelář rozhodnou, začínají požadovat komplexnější služby. Na jednom místě hledají odborníka, který pomůže s posouzením nemovitosti, vyřídí za ně potřebnou administrativu a ušetří jim čas i starosti. Anebo potřebují poradit jen s některými úkony, ve kterých si nejsou sami jistí, uvádí zpráva Realitní společnosti České spořitelny.

Pokud se rozhodnete projít procesem na vlastní pěst, neměli byste zapomenout na žádnou z jeho důležitých etap:

  • obhlídka okolí (rušnost, občanská dostupnost) a prověření technického stavu nemovitosti,
  • prověření katastru (zda na nemovitosti váznou nějaká břemena, zda není nemovitost v zástavě apod.)
  • kontrola smlouvy právníkem (ačkoli je internet plný šablon různých smluv, o konečné verzi se raději poraďte s právníkem)
  • úschova peněz (zvolit můžete notáře, advokáta nebo nejjistější banku, při jednání přes realitku se používá i úschova realitní kanceláře)
  • vyjednávání s majitelem nemovitosti (za inzerované ceny se nemovitosti většinou neprodávají, proto o ceně smlouvejte)

Přečtěte si také: 5 tipů, které vám pomohou při koupi bytu a Jak bezpečně koupit nemovitost

To, že jste úspěšně koupili nemovitost ale bohužel neznamená, že vás o ni nikdo nemůže připravit. Proto se vyplatí hlídat katastr nemovitostí. Pomoci vám může služba Hlídání katastru, kterou najdete na serveru Měšec.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).