Hlavní navigace

Prodejci vymysleli na předváděčkách nové triky. Jaké to jsou?

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 9. 2012

I přes to že novela občanského zákoníku, která má také lépe chránit seniory na předváděcích akcích, platí jen tři měsíce, prodejci už přemýšlení, jak zákon obejít.

Novelizace odstranila výjimku o sjednání osobní návštěvy, kterou podomní prodejci a obchodníci na předváděčkách zbavovali spotřebitele možnosti odstoupit od smlouvy. V zákoně je ale výjimka jiná a ta má chránit opraváře domácích spotřebičů. Nově tak platí, že pokud dojde k opravě nebo úpravě věci v místě, které určil spotřebitel, není možné od smlouvy odstoupit. Na ostatní případy platí 14denní lhůta. 

Upozorňovali jsme poslance, že jakákoliv výjimka bude zneužívána a nepoctivci tak přišli rychle na nový způsob, kterým získávají peníze převážně od seniorů, řekl Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest. 

Nově tak není sjednávána návštěva u spotřebitele, ale obchodníci ho nechají podepsat kromě kupní smlouvy také smlouvu o úpravě a opravě zakoupených věcí.

Samozřejmě nic neopravují a spoléhají, že se schovají za výjimku a nebudou muset spotřebiteli vracet peníze. Nemají ale pravdu, neboť smlouva či její část, která obchází zákon, je neplatná, zdůraznil Borovička který zároveň upozornil na to, že senioři často nemají hotovost a tak podepisují i úvěrové a rozhodčí smlouvy, od kterých je ale také možné odstoupit, resp. zanikají spolu se smlouvou o koupi. Pak je ale nutné vše oznámit úvěrové společnosti.

Pracovníci poradenské linky časopisu dTest s číslem 229 149 009 kromě rady posílají také bezplatně vzor, jak od smlouvy odstoupit. Na webu časopisu je možné si také nechat zdarma zastal brožuru „jak nespadnout do pasti“ na svůj e-mail. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).