U manažerů nejsou rozhodujícím faktorem pro změnu zaměstnání peníze. Vyplynulo to z údajů společnosti Stanton Chase. U mladší generace může být rozhodující veličinou rozdílnost postojů. Například když ředitel hledá náhradu na seniorní pozici, očekává někoho, kdo bude pracovat pro jeho společnost dalších 15–20 let, tak jak bylo zvykem v poválečné generaci, která se právě v dnešní době chystá na odpočinek. Naproti tomu později narození lidé mají jiné preference a dlouhodobější pracovní úvazek mezi ně patřit nemusí,
říká Jozef Papp, ředitel české pobočky společnosti Stanton Chase.
Generace těch, kteří se narodili na přelomu století, má rovněž hodnotový žebříček nastavený odlišně od současných manažerů. Řada z nich dosáhla dobrého vzdělání, ale na současný trh práce se dívá kriticky. Hledají práci, která je bude naplňovat, bude flexibilní, udržitelná a v prostředí, které jejich priority chápe,
dodává Jozef Papp. I proto mnoho z nich dává přednost neziskovým organizacím, start-upům nebo podobným projektům, které se odlišují od klasického pracovního trhu.
Dalším důležitým faktorem je firemní kultura. Mladší manažeři mají chuť experimentovat, čelit případnému nezdaru a nebýt svazování úsporami nákladů nebo optimalizací procesů. Postrádají také možnost dělat skutečná rozhodnutí.
Výjimkou ale nejsou ani neshody s nadřízeným. Výzkum Gallupova institutu z roku 2015 ukázal, že polovina respondentů někdy v životě podala výpověď jen kvůli tomu, aby změnila šéfa.